Володимир Петрович вже багато років займається проблемами старіння і вважає, що, знаючи закони біології, діючі в живій клітині, ми можемо «вилікувати» старість як одну з найголовніших хвороб, що вражають людський організм, передає sutura.org.ua

— Вчені вже давно намагаються знайти спосіб уповільнити старіння. Але на сьогоднішній день невідомо жодної речовини чи методу, здатного загальмувати цей процес. Крім одного. Це обмеження харчування. Якщо тварина живе надголодь (тобто їй дають 70% від обсягу їжі, яку він би з’їла при необмеженому доступі до неї), то вона живе довше. Причому, як показують досвіди, не лише збільшується тривалість життя, а й замедлюється процес старіння. Повільніше розвиваються ознаки старіння (наприклад, посивіння), відступають такі старі хвороби, як ішемічна хвороба серця, глаукома, катаракта і навіть рак.

Обмеження харчування якоюсь мірою відключає генетичну програму старіння (а ми вважаємо, що старіння — це програма). Зазвичай організм сам собі змушує старіти, щоби вигляд еволюціонував. А ось якщо почався голод — тут уже не до еволюції, доводиться просто боротися за збереження життя! Якщо організм не підключить свої резерви, людство у цій ситуації вимре. І організм відключає процес старіння, який, до речі, забирає дуже багато енергії і кидає всі ресурси на пошук їжі. А ось коли їжа буде знайдена, знову включиться та сама програма старіння — щоб життя медом не здавалося. Єдиний спосіб надійно зменшити старіння — недоїдати.

— Голодувати треба регулярно?

— Ні, лише час від часу. У цьому плані геніально влаштовані релігійні пости, розпорядчі влаштовувати собі такого роду розвантаження і тим самим продовжувати життя. Важливо, що там існують по-справжньому мудрі обмеження: дітям, літнім і хворим людям є можна вдосталь. А ось молодим та здоровим корисно поголодувати. Це дає потужний імпульс для боротьби за існування виду.

— Голодувати через відсутність грошей — це зовсім інше, ніж свідоме обмеження у їжі. Ті, хто боїться залишитися голодним, зазвичай страждають переїданням, намагаються забити шлунок шкідливою їжею, багатими жирами та вуглеводами, намагаючись таким чином зняти стресс. Довше живуть ті, хто обмежує собі в їжі свідомо, а не з примусу.

— Що ще, крім правильного голодування, можна рекомендувати для продовження життя?

– Активні фізичні навантаження, заняття спортом, позитивний настрій. Наука підтверджує: багатовікові припущення вчених про те, що горезвісний здоровий спосіб життя призводить до довголіття, абсолютно вірні. Так і є. Хоча зрозуміло, що без участі науки суттєво продовжити життя не вийде. Ось у цьому напрямку ми і працюємо.