Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Карцинома Меркеля

Карцинома Меркеля

Карцинома Меркеляце нейроендокринний рак шкіри, що розвивається з механорецепторів Меркеля-Ранві. Пусковими факторами виступають поліомавіруси, надлишок ультрафіолетового опромінення, імуносупресивні стани. Карцинома проявляється округлим вузликом червоно-фіолетового відтінку, який найчастіше розташовується на обличчі та відкритих зонах тіла. Для діагностики пухлини проводять гістологічний та імуногістохімічний аналіз біоптатів, інструментальні методи візуалізації, націлені на пошук метастазів. Лікування комбіноване: широке висічення первинної пухлинної освіти з ад’ювантною променевою терапією, імунотерапією або хіміотерапією.

Загальні відомості

Карцинома Меркеля була вперше описана у 1972 році і належить до рідкісних форм раку шкіри. Її частота становить 0,45-0,6 випадків на 100 тис. Населення. Середній вік діагностики захворювання – 69 років, причому у період із 60 до 70 років ризик розвитку карциноми зростає удесятеро. Менше 5% всіх випадків хвороби посідає вік до 50 років. Понад 60% усіх хворих складають чоловіки. За останні 30 років онкопатологія зросла в 2-3 рази, що пояснюють збільшенням тривалості життя, підвищенням якості діагностики в онкології.

Причини

Точні механізми формування пухлини поки що не встановлені, але у цьому напрямі проводяться наукові дослідження. За сучасними даними, в освіті карциноми з клітин Меркеля важливу роль відіграє специфічний тип поліомавірусу – Human polyomavirus 5, який має підтверджений онкогенний потенціал. Вірусна ДНК здатна вбудовуватися в геном клітини та змінювати його структуру. Розвитку раку сприяють такі фактори ризику:

  • Ультрафіолетове опромінення. Онкогенна небезпека становить тривалий вплив природного сонячного світла, фотохіміотерапія (PUVA), яку отримують пацієнти з псоріазом. Люди зі світлою шкірою та низьким природним захистом від УФ-променів хворіють частіше, ніж темношкірі.
  • Імуносупресія. Трансплантація органів у 5 разів підвищує ймовірність розвитку карциноми Меркеля, ВІЛ-інфекції на стадії СНІДу – у 2-3 рази, В-клітинні неоплазії – у 15 разів. У представників групи ризику пухлина розвивається набагато раніше – половина пацієнтів віком до 50 років.

Патогенез

Механорецептори шкіри, які також називають клітинами Меркеля-Ранві, описані німецьким гістологом FS Merkel у 1875 році. Вони відповідають за відчутну функцію, допомагають розпізнавати структуру та текстуру поверхонь. Максимальна кількість механорецепторів знаходиться на подушечках пальців рук. У шкірі клітини контактують з кератиноцитами та нервовими закінченнями, завдяки присутності нейропептидів контролюють клітинне диференціювання.

Карцинома Меркеля розташовується в дермі з проростанням у підшкірну жирову клітковину. Вона має солідну будову, характеризується щільною клітинною інфільтрацією та наявністю псевдозалізистих структур. Клітини містять мінімальну кількість цитоплазми, гранулярний хроматин типу «сіль і перець». Пухлина відрізняється від інших видів раку шкіри тим, що її клітини одночасно експресують епітеліальні та нейроендокринні маркери.

Класифікація

За морфологічними ознаками пухлина поділяється на трабекулярний тип (10% випадків) – найменш агресивний, дрібноклітинний тип (10%) – найбільш агресивний, проміжний тип (80%) – поєднання ознак попередніх двох варіантів. Для стадування карциноми Меркеля в онкології використовується оновлена ​​класифікація TNM 8 перегляду (2017):

  • I стадія. Визначається, коли розміри первинної пухлини не перевищують 2 см у будь-якому вимірі, ознак регіонального або віддаленого метастазування відсутні.
  • II стадія. Підстадія IIA визначається при розмірах карциноми Меркеля понад 2 см, але без пошкодження сусідніх тканин та метастазування. Підстадія IIB ставиться, коли новоутворення проростає у м’яз, кістку чи хрящову тканину, але ще утворює вторинних осередків.
  • III стадія. Діагностується за будь-якого розміру первинної карциноми Меркеля та ураження регіонарних лімфатичних вузлів.
  • IV стадія. Встановлюється з появою як мінімум одного віддаленого метастазу в будь-який орган, незалежно від розмірів первинного вогнища та кількості уражених лімфатичних вузлів поблизу пухлини.

Симптоми карциноми Меркеля

Новоутворення в основному розташовується на відкритих ділянках тіла, схильних до сонячного випромінювання. У 50% випадків уражається шкіра голови та шиї, 40% випадків припадає на кінцівки і лише 10% – на шкірні покриви тулуба. Зрідка карцинома Меркеля локалізована на слизових оболонках (наприклад, вульви). Вона представлена ​​поодиноким червоно-фіолетовим вузлом, який на початкових стадіях не болить та сприймається пацієнтами як косметичний дефект.

При прогресуванні захворювання первинне пухлинне вогнище збільшується в розмірах і може викликати болючі відчуття. Зрідка на пізніх стадіях новоутворення схильне до запалення і виразки, внаслідок чого на шкірі утворюється рана, що не гоїться. Також приєднуються загальні ознаки онкопатології: зниження ваги, безпричинна слабкість та підвищена стомлюваність, тривале підвищення температури до субфебрильних цифр.

Ускладнення

Типові зони метастазування карциноми Меркеля: шкіра (28%), лімфатичні вузли (27%), печінка (13%), легені (10%), кістки (10%) та головний мозок (6%). Віддалені вторинні вогнища присутні у 15% пацієнтів на момент встановлення діагнозу і розвиваються незабаром після виявлення пухлини у 50-70% хворих. Крім метастазів, новоутворення здатне викликати паранеопластичний синдром, який обумовлений імунною відповіддю на злоякісні клітини та зачіпає різні системи органів.

Діагностика

Поява шкірного утворення невідомої природи – показання для консультації лікаря-онкодерматолога. Після первинного прийому пацієнта з підозрою на карциному направляють до онколога. Важливу роль у постановці діагнозу відіграють зовнішні ознаки новоутворення, похилого віку хворого, наявність імуносупресивного стану або повідомлення про проведення PUVA-терапії. До діагностичної програми входять такі методи:

  • Ультразвукове дослідження. УЗД м’яких тканин у зоні первинної пухлини та ехосонографія регіонарних лімфовузлів – базові методи діагностики на початковому етапі. Щоб виключити інші види новоутворень та метастазування, проводиться УЗД органів живота, УЗД плевральної порожнини.
  • Рентгенологічні методи. Для виключення метастазів типових локалізацій проводять рентгенографію органів грудної клітки, сцинтиграфію кісток скелета. При підозрі на поразку ЦНС призначається комп’ютерна томографія мозку. По можливості виконується ПЕТ/КТ з метою оцінки поширеності пухлинного процесу.
  • Дослідження біоптатів. При гістологічному аналізі визначають дрібні клітини з округлим або овальним ядром, які утворюють гнізда та трабекулярні структури. Найчастіше виявляють зони некрозу, безліч атипових мітозів, ніжно-дисперсний хроматин у ядрах злоякісних клітин. Для уточнення діагнозу проводять імуногістохімічний аналіз на маркери ЦК20 та МКАТ СК20, які специфічні для карциноми Меркеля.

Диференційна діагностика

Захворювання необхідно відрізняти від інших видів онкопатології шкіри: базальноклітинного раку, низькодиференційованого та плоскоклітинного раку. Також виключають доброякісні утворення: кератоакантому, епідермальну кісту, піогенну гранульому. З урахуванням гістологічної структури карциному Меркеля диференціюють з метастазами дрібноклітинного раку легені, нейроендокринною карциномою низького ступеня злоякісності, лімфомою та безпігментною меланомою.

Дерматоскопічна картина карциноми Меркеля

Лікування карциноми Меркеля

Хірургічне лікування

Більшості пацієнтів на першому етапі видаляють пухлину з відступом від країв як мінімум на 2 см і висічення фасції, що підлягає. Радикальна операція знижує ризик рецидиву карциноми, формування вторинних злоякісних осередків. Хірургічне втручання доповнюють біопсією сигнального лімфовузла. За показаннями виконують регіонарну лімфодисекцію. Для закриття дефекту тканин у місці проведення операції використовується пластика шкіряними клаптями.

Ад’ювантна терапія

Карцинома Меркеля є чутливою до опромінення, тому після операції призначається радіотерапія в дозі 50-66 Гр. Для профілактики ураження лімфовузлів їх опромінюють дозою 46-50 Гр, при підтвердженому метастазуванні до лімфатичних вузлів дозування збільшують до 60 Гр. Радіотерапія виконується методом класичного фракціонування із частотою 5 разів на тиждень. Її рекомендують починати відразу після загоєння операційної рани.

При метастатичних осередках та рецидивах віддають перевагу імунотерапії. Єдиний зареєстрований у Росії препарат – анти-PD L1 (авелумаб). Якщо його використання неможливе, можуть застосовувати анти-PD1 препарати. Хіміотерапія менш ефективна, тому вона призначається лише за протипоказань або фінансової недоступності імунотерапії. У схему лікування включають антрацикліни, антиметаболічні препарати, похідні платини.

Прогноз та профілактика

Віддалений результат при карциномі Меркеля відносно несприятливий, оскільки пухлина відрізняється агресивним перебігом, найчастіше діагностується на пізньому етапі за наявності метастазів. Показник 5-річного виживання пацієнтів з І стадією визначається на рівні 60-79%, на IV стадії не перевищує 18%. Профілактика раку полягає у уникненні тривалого перебування на сонці, використанні кремів з фільтрами SPF, відмови від відвідування солярію.