Головна / unsorted / Метеоризм

Метеоризм

Ознаки захворювання

Метеоризмом називають здуття кишечника в результаті накопичення в його порожнині великої кількості газів. Цей стан не є окремим захворюванням, а всього лише ознака запального або патологічного процесу органів травлення. Метеоризм носить як періодичний, так і постійний характер.

Симптомом метеоризму можуть служити інтенсивні розпираючий періодично виникають і зникають болі в області живота. А так само відчуття тяжкості в шлунку і кишечнику. Біль зменшується або повністю проходить після того, як відійдуть гази. Для метеоризму так само характерна нестійкість стільця: чергування запору і діареї. Супутниками метеоризму часто виступають гикавка і відрижка повітрям або вмістом шлунка (частіше порцією шлункового соку, що закидається з шлунку в стравохід).

Процес виведення газів з шлунку і кишечника (флатус) буває як довільним, так і мимовільним. Якщо флатуленція підвищена, має місце серйозне порушення діяльності шлунково-кишкового тракту.

Шлунок здорової людини містить приблизно 0,9 літра газу, який утворюється в процесі життєдіяльності кишкових бактерій. Організм дорослої людини щодня під час дефекації звільняється від півлітра газу. Однак метеоризм провокує більш об’ємне виведення газів, аж до трьох літрів на добу. Це необхідна умова захисної реакції організму. Якщо за наявності надмірно надмірної кількості газів дана реакція відсутня, це може виявитися вкрай небезпечним для життя людини. До складу газу здорової людини входить сірководень, аміак, метан (до 26%), водень (до 47%), вуглекислий газ (до 29%), азот (до 90%), кисень (до 23%) і меркаптан.

Причини метеоризму

У разі частих рецидивів метеоризму слід звернутися до фахівця, так як це може свідчити про наявність певного виду патології кишечника або шлунка. У немовлят мимовільна флатуленція викликана недосконалістю ферментативної функцій травного тракту. Дорослі люди так само піддаються ризику виникнення метеоризму при зловживанні труднопереваріваемих газообразующих продуктів (смажені, гострі, мариновані страви), спиртних і сильногазованих напоїв. Ферменти, що містяться в шлунковому соку, в даному випадку не в змозі впоратися з поставленим завданням, що і призводить до бродіння і розкладання неперетравленої їжі в шлунку і кишечнику. Виділяється при цьому газ і створює ряд проблем.

Метеоризмом так само можуть страждати люди, що воліють клетчаткосодержащіе продукти – капуста, яблука, груші, редька, баклажани. Хворі, які мають в анамнезі захворювання шлунка або кишечника, часто скаржаться на метеоризм. Провокуючим фактором можуть служити різновиди виразки шлунка або кишечника, коліти, ентероколіти, гострі або хронічні гастрити, як із зниженою, так і з підвищеною секреторною функцією, цироз печінки, панкреатити.

Після оперативного втручання на органах травлення пацієнти дуже часто страждають газоутворенням в кишечнику з усіма витікаючими больовими відчуттями. Пацієнтам, які перенесли операцію з приводу резекції кишечника, особливо важко дається цей стан, так як для них властива гіпотонія шлунка і кишечника. Метеоризм у таких хворих поєднується з запорами, відрижкою, сильною нудотою, головним болем, слабкістю, загальним нездужанням.

До групи причин появи метеоризму відносять і всілякі гострі інфекції шлунково-кишкового тракту. Найбільш важким перебігом відрізняється сальмонельоз та інші небезпечні вірусні захворювання. Паразити, що живуть в кишечнику, що здійснюють всі свої процеси життєдіяльності за рахунок «господаря», виділяючи в порожнину кишечника токсини. Люди, які страждають на гельмінтоз, аскаридоз та іншими паразитарними недугами, скаржаться на сталість характеру прояви метеоризму, сильну нудоту, болі в кишечнику і свербіння в області сфінктера прямої кишки.

Нерідко зустрічається вроджена чи набута патологія кишечника, долехосігма, проявляється постійними метеоризм. Виникнення метеоризму в даному випадку пояснюється подовженим кишечником, що ускладнює завдання просування переробленої їжі в кишечнику. Іноді їжа має властивість простоювати в порожнині кишечнику протягом багатьох годин.

Перитоніт як грізне ускладнення патології внутрішніх органів, часто супроводжується внутрішніми кровотечами, призводить до атонії кишечника. Їжа не може проходити в порожнині кишечника через відсутність перистальтики його сегментів.

Метеоризм може проявлятися у осіб, які страждають неврозами, так як в даному випадку порушується рухова перистальтическая функція кишечника, можливі короткочасні або тривалі спазми кишечника. Слід сказати, що захворювання шлунково-кишкового тракту часто є наслідком розлади психіки або сильних емоційних потрясінь.

Новоутворення кишечника, викликають кишкову непрохідність, відносять до одних з найбільш грізних причин метеоризму. Непрохідність кишечника підрозділяється на повну і сегментарну залежно від локалізації та розростання пухлини. Доброякісна пухлина кишечника, що вимагає хірургічного втручання, небезпечна ризиком переродження в злоякісну при несвоєчасно розпочатому лікуванні.

Лікування метеоризму

Причини метеоризму вказують на наявність у пацієнта певного захворювання. Від правильно поставленого діагнозу в результаті обстеження хворого залежить вибір методів лікування. Насамперед перед лікуючим лікарем стоїть проблема усунення запального процесу або вогнища патології в організмі спостережуваного. Якщо метеоризм викликаний похибками в харчуванні і носить короткий епізодичний характер, особливого лікування такий випадок не вимагає. Пацієнту призначають адсорбенти і певну дієту, що виключає клітковину, міцні напої, гострі, кислі і солоні страви.

Якщо в основі метеоризму лежить стрес, при необхідності рекомендують заспокійливі препарати, заняття спортом і повноцінний відпочинок.

За наявності гельмінтів в кишечнику, проводять ретельну антипаразитарну терапію, в яку так само включають вживання адсорбентів, вітрогінні кошти.

Хворі, які страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту та інфекційними захворюваннями, перемагають метеоризм тільки після серйозного і тривалого лікування, яке призначає лікуючий лікар. Цілком можливо, що буде потрібно стаціонарне лікування. Пацієнтам із заниженою секреторною функцією прописують ферменти і бактерії, препарати, що містять бактерії, що сприяють нормалізації кишкової флори для оптимізації функцій травлення.

Долехосігма не вимагає особливого лікування. Хворим з такою патологією слід виключити з раціону дратівливі кишечник продукти. Харчуватися потрібно не менше п’яти разів на день, споживаючи їжу невеликими порціями. До оперативного втручання у розглянутому випадку фахівці вдаються в самих крайніх випадках, коли ця патологія негативно впливає на нормальний спосіб життя пацієнта, аж до часткової втрати працездатності.

При найменшій підозрі на перитоніт або наявність в кишечнику новоутворення доктору слід дати напрямок пацієнтові на більш грунтовне обстеження з вичерпною постановкою точного діагнозу. Подальша тактика спеціаліста повинна будуватися на найбільш сприятливому для життя і здоров’я пацієнта виборі методу лікування. Оперативне втручання можливо лише як єдиний спосіб лікування пацієнта.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.