Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Офтальмоміаз
Офтальмоміаз – Захворювання органу зору, викликані впровадженням в порожнину ока різних паразитів. Основною причиною виникнення офтальмоміазу є проникнення личинки мухи або оводу до структур очного яблука. Виділяють поверхневі та глибокі офтальмоміази. Клінічні прояви різноманітні і залежить від виду патології. Діагностика полягає у збиранні анамнезу, проведенні візуального огляду, візометрії, тонометрії та біомікроскопії. Лікування офтальмоміазу залежить від виду та глибини проникнення личинки мухи в порожнину ока, може бути консервативним чи хірургічним. При ранньому поводженні та адекватній терапії прогноз сприятливий.
Загальні відомості
Офтальмоміази (myiasis – від грец. myia – муха) – паразитичні захворювання ока та його придатків, що виникають при проникненні у тканини личинок мух чи оводів. Захворювання очей, спричинені личинками мух, відомі давно. У священних книгах індусів та китайських манускриптах описані офтальмоміази людей та тварин. Зараження відбувається як прямим шляхом безпосередньо при відкладанні яєць чи личинок на кон’юнктиві або поблизу очного яблука, і непрямим – через брудні руки чи укуси заражених комах. Офтальмоміази, зумовлені паразитуванням личинок мух, різноманітні по локалізації, патогенезу та видовому складу мух. Захворювання поширене у Південній Америці, Азії та на півдні Росії. Зараження людей відбувається на пасовищах, біля табунів, на скотарні. Напад мух часто зазнають діти, хворі з гнійними ранами, а також здорові люди, головним чином чоловіки.
Офтальмоміаз
Причини офтальмоміазів
Основна причина розвитку офтальмоміазів – проникнення личинок мух чи оводів у порожнину ока чи його придатків через ранові поверхні. Самки мух сімейства Muscidae, Calliphoridae і Sarcophagidae зазвичай відкладають яйця в скупчення м’ясних відходів, трупи тварин, екскременти, гній і т. п. Залучені запахом тканин, що гниють, мухи можуть відкласти яйця на відкриті рани, в гнійні очі. Личинки порожнинних оводів паразитують у порожнинах носа, гортані та пазухах чола тварин. Самки кінського та овечого овода на льоту випорскують личинки в обличчя людей. Потрапивши у око людини, личинка викликає нагноєння, може настати сліпота. Мігруючи всередину носової порожнини, личинки руйнують сітчасту кістку та можуть досягти мозку.
Найбільш важко протікають офтальмоміази, що викликаються личинками Вольфартової мухи. Коли тілі самки розвиваються личинки, вона відкладає їх (120–190 прим.) у сфері очей. Личинки не можуть проникати через неушкоджену шкіру, але при найменших подряпинах або саднах впроваджуються всередину організму. За допомогою спеціальних ротових гачків вони механічно порушують цілісність тканини, при цьому відбувається ушкодження м’язів та інших структур спеціальними травними ферментами. Проникаючи в м’язові тканини, личинки виїдають їх аж до кістки, в результаті виникає некроз окістя, що ускладнюється остеомієлітом. Розвиток личинок займає 5-7 діб, після чого передляльки випадають з рани і заляльковуються в грунті. Особливо болісно проходить міграція личинок у тканинах перед окуклюванням.
Симптоми офтальмоміазів
Клінічні прояви залежить від виду офтальмоміазу (зовнішнього чи внутрішнього).
Орбітальний (зовнішній) офтальмоміаз включає міаз століття, ларвальний кон’юнктивіт, кон’юнктивальну ларвальну гранульому і руйнуючий офтальмоміаз. При міазі століття або міазному фурункульозі після впровадження личинки мухи в шкіру століття виникає пухлина фурункулоподібна з отвором. Пацієнт може пред’являти скарги на припухлість у ділянці століття, болючість при пальпації. Через 1,5-2 тижні личинка видаляється через отвір у фурункулі назовні для подальшого дозрівання. Ларвальний кон’юнктивіт проявляється через 10 годин після інфікування. При огляді лікарем-офтальмологом визначаються різкий блефароспазм, сильне почервоніння, потовщення та набряк кон’юнктиви ока. Клінічні симптоми зникають після видалення личинок.
Кон’юнктивальна ларвальна гранульома виникає під час впровадження личинки під кон’юнктивальну оболонку. Утворюється запальна гранульома, при огляді виявляються різка болючість у ділянці пухлини, гіперемія та набряк кон’юнктиви. Руйнівний офтальмоміаз характеризується попаданням великої кількості личинок мух під кон’юнктивальну оболонку з наступним повним руйнуванням м’язів, інших м’яких тканин та кісток ока. Викликає біль у ураженому оці у поєднанні з тяжкими запальними процесами в орбітальній ділянці.
Внутрішньоочний офтальмоміаз може бути внутрішнім переднім або внутрішнім заднім. Внутрішній передній офтальмоміаз розвивається при проникненні личинки мухи або оводу у передній відрізок очного яблука. При огляді виявляються зміни, характерні для іридоцикліту: очне яблуко роздратоване, болісно при пальпації, волога в передній камері каламутна, зіниця частіше звужена. Внутрішній задній офтальмоміаз протікає різноманітно, можливо безсимптомний перебіг. Найчастіше проявляється розвитком увеїту із втратою зору. На очному дні можуть виявлятись явища хоріоретиніту з крововиливами на сітківці. У важких випадках можливе відшарування сітківки або атрофія зорового нерва.
З ускладнень офтальмоміазу виділяють розвиток важких форм увеїту, неврит (іноді – аж до атрофії зорового нерва), помутніння рогівки (до формування більма рогівки). Можуть виникати остеомієліт кісток орбіти, атрофія очного яблука та менінгіт.
Діагностика та лікування офтальмоміазів
Для діагностики використовують стандартні методи обстеження: опитування пацієнта, ретельний візуальний огляд, візометрію, тонометрію, офтальмоскопію, біомікроскопію очного дна за допомогою щілинної лампи та асферичної лінзи.
У процесі лікування використовують консервативні та хірургічні методики. Консервативні методи полягають у видаленні личинки за допомогою пінцету (якщо вона знаходиться на поверхні). Хірургічні методи передбачають проведення розрізу на запаленому ділянці та вилучення паразита. Після видалення личинки здійснюють промивання рани антисептичним розчином до повного стихання запалення, наносять антибактеріальні мазі область розрізу. Внутрішньо призначають протизапальні препарати.
Профілактика офтальмоміазів
Профілактика зараження людей личинками мух включає проведення комплексних (санітарно-гігієнічних та винищувальних) заходів щодо знищення комах у населених пунктах і місцях утримання худоби (ферми, пасовища та ін.). Необхідно використовувати захисні засоби для огородження харчових продуктів у будинках та на виробництві від зараження їх яйцями (личинками) мух. Потрібні захист приміщень від проникнення комах та захист людей від нападу мух, особливо у тваринницьких районах.
Важливим заходом у профілактиці офтальмоміазу є дотримання санітарно-гігієнічних вимог при контакті з тваринами, худобою. При поверненні людей з тропічних регіонів у разі пухлин та інфільтратів в області очей необхідно негайно звернутися до лікаря-офтальмолога. При виявленні личинки одразу видаляють, місця їх застосування дезінфікують.