Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Отруєння нікотином

Отруєння нікотином

Отруєння нікотином – це патологічний стан, спричинений передозуванням нікотину та його похідних. Стан виникає при викурюванні великої кількості сигарет за короткий час, випадковому прийомі тютюнових виробів усередину, використанні електронних сигарет. Інтоксикація проявляється порушеннями дихання, шлунково-кишковими розладами, послідовною зміною психомоторного збудження та пригнічення свідомості. Для діагностики отруєння потрібні специфічні аналізи на нікотин у біологічних рідинах, реанімаційний моніторинг. Лікування включає респіраторну підтримку, застосування ентеросорбентів та кардіотропних засобів.

Загальні відомості

У Росії курять понад 36 млн. чоловіків та 8 млн. жінок, близько 50-70% підлітків до 18 років хоча б одного разу пробували цигарки. З огляду на це зростає кількість випадкових отруєнь нікотином, причому близько 50% випадків реєструється в дітей віком до 6 років при випадковому проковтуванні чи жуванні тютюнової продукції. Нікотинвмісні сполуки відносяться до сильних нейротропних отрут, тому інтоксикації становлять загрозу для життя та здоров’я пацієнтів, що вимагають невідкладної медичної допомоги.

Отруєння нікотином

Причини

Отруєння нікотином при викурюванні звичайних сигарет спостерігаються рідко, оскільки в організм потрапляє лише частина токсичної речовини. До того ж у курців зі стажем відбувається адаптація до фармакологічних ефектів нікотинвмісних сполук, тому навіть високі концентрації не викликають гострої симптоматики. Найчастіше інтоксикація розвивається у таких випадках:

  • Куріння електронних сигарет. Рідина для заправки пристроїв містить нікотин сульфат – сильний токсин, який раніше застосовувався як інсектицидний засіб. У віковій групі 18-24 року понад 10% росіян є споживачами вейпів, тому ризик отруєнь постійно зростає.
  • Проковтування тютюнових виробів. Велика кількість недопалків на вулицях, наявність будинку сигарет або рідин для вейпів є загрозою для маленьких дітей, які можуть випадково проковтнути небезпечну речовину. У такій ситуації інтоксикація стрімко розвивається і протікає важко.
  • Професійні фактори. Зрідка отруєння нікотином спостерігається серед робітників, які збирають листя тютюну на плантаціях. Така патологія отримала назву “хвороба зеленого тютюну”.

Фактори ризику

Ризик отруєння підвищується, якщо людина поєднує продукти, що містять нікотину, з іншими психотропними речовинами. При спільному вживанні алкоголю та курінні можливі важкі інтоксикації через втрату контролю, посилене всмоктування сигаретних смол в організм, порушення роботи вищих нервових центрів. До факторів ризику відноситься комбінація сигарет та енергетиків, міцної кави. Висока ймовірність отруєння у людей, які погано харчуються та звикли викурювати кілька цигарок на голодний шлунок.

Патогенез

Середня летальна доза нікотину для дорослої людини становить 30-60 мг при попаданні розчину на шкіру або слизові. Однак нові дані показують, що небезпечний поріг речовини може бути в рази вищим – 200-500 мг. Діти чутливіші до дії токсину, смерть може наступати навіть за потраплянні 10 мг нікотину до організму. Для порівняння у звичайній сигареті знаходиться 9-30 мг нікотинвмісних сполук, з яких при курінні в кров проникає 0,5-2 мг.

При вдиханні сигаретного диму нікотин швидко потрапляє в кровотік завдяки великій площі всмоктування, досягає мозку через 10-20 сек. після першої затяжки. Речовина здатна накопичуватися в слині та шлунковому соку, печінці, нирках. Швидкість метаболізму нікотину залежить від генетичного поліморфізму цитохрому Р450, тому одні й самі дозування мають різний вплив на різних людей.

Великі дози нікотину легко проникають через гематоенцефалічний бар’єр і блокують нікотиночутливі холінорецептори. Речовина викликає процеси гальмування в центральній нервовій системі, пригнічує дихальний центр, викликає епілептиформну активність головного мозку. Для нікотинвмісних компонентів характерний специфічний двофазний вплив на нервову та кардіоваскулярну систему, що зумовлює особливості клінічної картини.

Отруєння нікотином

Симптоми отруєння нікотином

При гострій інтоксикації спостерігається підвищене слиновиділення, нудота та блювання, розлади випорожнень. Характерні сильні головні болі. Спочатку нікотин підвищує артеріальний тиск та уповільнює серцебиття, у міру прогресування отруєння розвиваються протилежні ефекти. Пацієнт страждає на задишку, яка поступово змінюється рідким неритмічним диханням.

Поразка мозку виявляється занепокоєнням, психомоторним збудженням, тоніко-клонічними судомами. Виникають порушення зору та слуху, можливі галюцинації, сенестопатія. Спочатку інтоксикації зіниці розширюються, при тяжкому стані хворого звужуються. Зрідка розвивається деліріозний синдром. Тяжке отруєння нікотином характеризується втратою свідомості, пригніченням усіх життєво важливих функцій.

Хронічна нікотинова інтоксикація відрізняється різноманіттям клінічної картини. Поразка нервової системи проявляється неврастенією, порушеннями сну, зниженням пам’яті та концентрації уваги. З боку серцево-судинної системи виникають аритмії, напади стенокардії. Характерні хронічні запальні процеси дихальних шляхів, зниження смаку та нюху.

Ускладнення

Отруєння нікотином – смертельно небезпечний стан. Без екстреної медичної допомоги пацієнти вмирають від паралічу дихального центру. Летальні випадки частіше спостерігаються серед маленьких дітей при попаданні нікотинсодержащей продукції через ШКТ. У період інтоксикації спостерігається судинний спазм, який підвищує ризик інфаркту міокарда та інсульту.

Хронічна інтоксикація нікотином може стати причиною ХОЗЛ, раку гортані та легень. У пацієнтів підвищується ймовірність атеросклерозу та цукрового діабету, набагато частіше виникають фібриляції передсердь та шлуночків. Поразка судин ніг проявляється облітеруючим ендартеріїтом і тромбофлебітом, токсична дія на ШКТ маніфестує у вигляді виразки та раку шлунка.

Діагностика

При гострих отруєннях нікотином проводиться скорочене обстеження пацієнта лікарем анестезіологом-реаніматологом, оскільки необхідно в найкоротший термін розпочати усунення небезпечних симптомів. Нерідко постановка остаточного діагнозу здійснюється вже після стабілізації хворого та відновлення вітальних функцій. Для підтвердження нікотинової інтоксикації та оцінки ступеня її тяжкості проводиться:

  • Електрокардіографія. Методика необхідна для оцінки серцевого ритму, виявлення брадикардії та життєзагрозливих аритмій, які потребують невідкладної корекції. Для спрощення процедури в реанімації виконується автоматичний 12-канальний запис ЕКГ за допомогою автоматичного монітора.
  • Аналіз рівня нікотину. Як скринінг використовуються тест-смужки для дослідження сечі, які дають результат через кілька хвилин. Визначення точної концентрації нікотину та його метаболіту котиніна проводиться високо специфічними аналізами крові та слини.
  • Дослідження газів крові. Гострі дихальні розлади викликають тяжку гіпоксію та гіперкапнію, які визначаються при лікуванні пацієнта у відділенні інтенсивної терапії. Додатково оцінюється показник рН крові, що корелює з її газовим складом.
  • Стандартний лабораторний комплекс. Для оцінки загального стану та ступеня тяжкості органних порушень призначається гемограма, біохімічний аналіз крові з печінковими пробами, оцінка кліренсу креатиніну. Також виконується загальний аналіз сечі, гемостазіограма.

Інтенсивна терапія при отруєнні нікотином

Лікування отруєння нікотином

Перша допомога

При легких варіантах інтоксикації необхідно забезпечити потерпілому доступ свіжого повітря, зняти тісний одяг. Якщо виникає спрага, слід пити чисту воду без газу, будь-які інші напої заборонені. Пацієнтам, які випадково проковтнули речовини, що містять нікотин, слід промити шлунок: дати випити велику кількість води і викликати блювоту. Промивання не проводиться маленьким дітям, людям із порушеннями свідомості.

Найбільшу небезпеку становить пригнічення центру дихання у довгастому мозку, тому пацієнтам у несвідомому стані необхідна вентиляція легенів методом «рот у рот» або «рот у ніс». Надавати першу допомогу можуть як люди, які пройшли відповідне навчання (тренінги, курси), так і перехожі або родичі, якщо вони знайомі з правилами виконання штучного дихання.

Консервативна терапія

План лікування отруєння включає підтримуючі та симптоматичні методи, які підбираються з урахуванням тяжкості стану. При порушеннях дихання показана штучна вентиляція легень та оксигенотерапія, для корекції судом застосовуються антиконвульсанти та анксіолітики. Також призначаються кардіотропні та кардіометаболічні препарати.

При легких формах отруєння в токсикології застосовують промивання шлунка, якщо з моменту ковтання нікотину пройшло кілька годин. Для зв’язування та швидкого видалення токсинів із ШКТ використовуються ентеросорбенти. Легкі варіанти інтоксикації у дорослих не потребують госпіталізації, оскільки за сучасної лікарської допомоги стан пацієнта нормалізується протягом 24 годин.

Прогноз та профілактика

Більшість випадків отруєння нікотином у дорослих протікають у легкій чи середньоважкій формі, після виведення токсинів з організму самопочуття нормалізується. Прогноз залежить від прийнятої дози, віку та соматичного статусу пацієнта. Для попередження інтоксикацій необхідна роз’яснювальна робота про шкоду електронних сигарет, пропаганда відмови від куріння, сувора заборона використання продукції, що містить нікотину, неповнолітніми.

Как забить кальян дома ? КАК ЗАБИВАТЬ ЧАШУ.