SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Отруєння сурогатами алкоголю

Отруєння сурогатами алкоголю – інтоксикація, обумовлена ​​вживанням етилового спирту, що містить різні домішки, або іншими одноатомними та багатоатомними спиртами. Зазвичай виникає у пацієнтів, які страждають на алкоголізм. Отруєння сурогатами алкоголю може супроводжуватися нудотою, блюванням, діареєю, гіпертермією, судомами, втратою зору. Можливий розвиток психозу та гострої ниркової недостатності. Існує небезпека летального результату. Діагноз виставляється на підставі анамнезу, клінічних проявів та результатів спеціальних проб. Лікування – термінова детоксикація, фармакотерапія на відновлення функцій уражених органів.

Загальні відомості

Отруєння сурогатами алкоголю – отруєння істинними (що містять етанол) та хибними (що містять інші спирти) сурогатами алкоголю. Як правило, розвивається у хворих на алкоголізм. Крім того, отруєння сурогатами алкоголю може виникати у підлітків, які не мають можливості придбати якісний алкоголь або не приділяють достатньо уваги якості спиртного через свою психологічну незрілість. Рідко діагностується у здорових людей, які купують фальсифікати в сумнівних торгових точках або отримали спиртне подарунок.

Отруєння сурогатами алкоголю займає одну з лідируючих позицій щодо поширеності серед інших отруєнь. Є серйозною загрозою для життя пацієнтів. Деякі дослідники стверджують, що понад 90% хворих на отруєння сурогатами алкоголю гинуть ще до госпіталізації. Результатом отруєння можуть стати серйозні порушення здоров’я. Лікування отруєнь сурогатами алкоголю здійснюють фахівці у галузі токсикології та наркології.

Отруєння сурогатами алкоголю

Класифікація сурогатів алкоголю

Розрізняють дві групи сурогатів: справжні та хибні. Справжні сурогати містять етанол та різні домішки. При вживанні подібних напоїв отруєння виникає через токсичну дію домішок. Помилкові сурогати містять не етанол, а інші спирти, що спричиняють стан сп’яніння. Отруєння розвивається внаслідок дії отруйних метаболітів, що утворюються при розщепленні спиртів.

Отруєння сурогатами алкоголю зазвичай діагностуються у алкоголіків, готових вживати будь-які спиртовмісні рідини без урахування їх якості та небезпеки для здоров’я. Найбільш поширеними причинами отруєнь справжніми сурогатами є прийом денатурату, політури, спиртової морилки для дерева, медичних препаратів на спиртовій основі, спиртовмісних косметичних засобів, самогону. Отруєння сурогатами алкоголю, що не містять етанол, розвивається після прийому метанолу, а також гальмівної рідини та антиобледенителів на основі етиленгліколю.

Симптоми отруєння сурогатами алкоголю на основі етанолу

Симптоми, що виникають після вживання справжніх сурогатів, залежать від домішок, що входять до складу рідини, що містить спирт. Після прийому гідролізного спирту прояви ті ж, що й після вживання занадто великої дози звичайного алкоголю: нудота, блювання, біль голови, запаморочення, сухість у роті. Гідролізний спирт токсичніший, ніж етиловий, тому ознаки отруєння сурогатами алкоголю спостерігаються після прийому меншої кількості спиртного.

У пацієнтів з тяжким алкоголізмом отруєння сурогатами алкоголю нерідко відбувається при прийомі спиртових серцевих засобів. До складу таких засобів входять серцеві глікозиди, які провокують брадикардію. При систематичному вживанні чи прийомі великий дози може розвинутися гостра серцева недостатність. У зовнішні спиртовмісні засоби часто додають анестезин, який блокує здатність крові доставляти кисень до органів та тканин. Отруєння сурогатами алкоголю проявляється симптомами кисневого голодування. Слизові стають синюватими, кров набуває коричневого відтінку.

До складу косметичних засобів, поряд з етанолом, входять бутиловий та метиловий спирти. Після прийому таких засобів виникають симптоми звичайного гострого алкогольного отруєння у поєднанні з ознаками ураження ШКТ. Можливе запалення слизової оболонки шлунка (гастрит) та розвиток гепатиту. Після вживання спиртової морилки, як і після прийому зовнішніх спиртовмісних препаратів, отруєння сурогатами алкоголю проявляється синюшністю шкіри та слизових, проте цей симптом обумовлений не кисневим голодуванням, а дією барвників, що входять до складу морилки. Синє забарвлення зберігається протягом багато часу (іноді – кількох місяців). При прийомі самогону спостерігається типова алкогольна інтоксикація, але самогон має більш виражену руйнівну дію на печінку через високий вміст сивушних олій.

Симптоми отруєння сурогатами алкоголю на основі інших спиртів

Смак та запах метилового спирту – такі ж, як і у етилового. Летальний результат може настати після вживання лише 100 мл. Індивідуальна чутливість варіюється, тому після вживання однакової дози в одного хворого може спостерігатися тяжче отруєння сурогатами алкоголю, ніж в іншого. Тяжкість отруєння також залежить від того, чи приймав хворий одночасно етанол, що є антидотом метанолу – деякі алкоголіки розводять метиловий спирт етиловим, щоб уникнути отруєння.

Однак такі спроби заощадити пов’язані з безпосереднім ризиком для життя. Сам метанол не отруйний, але при його розщепленні в організмі утворюються сильні отрути формальдегід та мурашина кислота. При вживанні великої дози ознаки отруєння сурогатами алкоголю з’являються практично блискавично, смерть настає за кілька годин. При прийомі невеликої дози спостерігається прихований період, протягом якого пацієнт почувається задовільно.

Легка форма отруєння сурогатами алкоголю проявляється нудотою, неодноразовим блюванням, головним болем, запамороченням, болями в епігастрії, нерезко вираженими розладами зору – мельканням мушок, порушенням чіткості сприйняття («видно, як крізь туман»). Симптоми зберігаються протягом кількох днів, та був поступово зникають. При отруєнні сурогатами алкоголю середньої тяжкості прояви аналогічні, але всі симптоми виражені яскравіше. Через 1-2 дні хворий втрачає зір. Надалі зір частково відновлюється, проте потім знову погіршується. Такі отруєння зазвичай не становлять загрози для життя, але можуть спричинити порушення зору з виходом на інвалідність.

При тяжкій формі виникають яскраво виражені типові симптоми отруєння сурогатами алкоголю, сонливість та оглушеність. Через кілька годин з’являються спрага, що наростає, болі в ногах, сухість і синюшність слизових, порушення ритму, тахікардія і підвищення артеріального тиску. Надалі тахікардія змінюється брадикардією, артеріальний тиск падає. Спостерігається сплутаність свідомості, можливі судоми та психомоторне збудження. При особливо тяжких отруєннях сурогатами алкоголю тимчасовий відрізок між появою перших симптомів та виникненням виражених порушень життєдіяльності становить лише 2-3 години. Підсумком стає кома та смерть внаслідок зупинки дихання та порушень роботи серця.

Ще одне отруєння, що нерідко зустрічається, виникає при вживанні гальмівної рідини, що містить етиленгліколь. Летальна доза, як і при отруєнні метанолом, – всього 100 мл. Причиною отруєння стає утворення отруйних проміжних продуктів розпаду етиленгліколю, зокрема – щавлевої кислоти, яка провокує ацидоз і руйнує нирки в результаті формування кристалів оксалату натрію.

Спочатку отруєння сурогатами алкоголю нагадує сильне алкогольне сп’яніння. Через кілька годин з’являються блювання, діарея, біль у животі, головний біль, сильна спрага, тахікардія, задишка та підвищення температури. Шкіра та слизові сухі, відзначається почервоніння шкіри та синюшність слизових оболонок. Можливе психомоторне збудження. При тяжких отруєннях сурогатами алкоголю спостерігаються судоми, що прогресують розлади свідомості та гостра серцева недостатність. Через 2-3 доби розвивається ниркова недостатність, виникають порушення функції печінки. Летальний результат настає внаслідок прогресування ниркової недостатності.

Лікування при отруєнні сурогатами алкоголю

Лікування починають із термінового промивання шлунка та введення сульфату натрію через зонд. У разі отруєння метанолом пацієнту дають етанол (антидот) перорально або вводять 2-5% розчин спирту внутрішньовенно крапельно. При отруєнні речовинами, що містять етиленгліколь, для усунення ацидозу застосовують розчин бікарбонату натрію, що вводиться внутрішньо або внутрішньовенно. Тактика подальшого лікування при отруєнні справжніми сурогатами визначається виявленими порушеннями з боку різних органів та систем. Всім пацієнтам проводять дезінтоксикаційну терапію, призначають вітаміни, ноотропи та ін.

При отруєнні сурогатами алкоголю, які містять метанол, для корекції порушень зору застосовують преднізолон, атропін, АТФ та люмбальні пункції. При отруєнні етиленгліколем першочерговим завданням стає боротьба з ураженням нирок. Пацієнтам призначають діуретики, рясне питво та сульфат магнію. Проводять корекцію водно-сольового балансу. У важких випадках здійснюють гемодіаліз чи перитонеальний діаліз. Прогноз при отруєннях сурогатами алкоголю визначається видом та кількістю прийнятої рідини. Після вживання справжніх сурогатів смерть настає рідко, можливі віддалені наслідки внаслідок ураження внутрішніх органів. В результаті прийому речовин, що містять метанол і етиленгліколь, часто спостерігається летальний кінець, багато пацієнтів, що вижили, стають інвалідами.