Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Пігментні плями
Пігментні плями – Поява на шкірі плоских, овальних ділянок темнішого кольору: від світло-до темно-коричневого в результаті старіння, інсоляції шкіри, гормональних змін в організмі, прийому деяких ліків, застосування косметичних засобів. Пігментні плями, особливо множинні, є косметичним недоліком, часто супроводжуються сухістю, огрубінням шкіри, зморшками, проступанням судин. Під пігментні плями можуть маскуватися злоякісні новоутворення шкіри. Перш ніж приступити до знебарвлення пігментних плям, необхідно з’ясувати, чи не є вони наслідком серйозних порушень здоров’я. Для цього рекомендується пройти консультацію ендокринолога та терапевта, жінкам – гінеколога.
Загальні відомості
Пігментні плями – Поява на шкірі плоских, овальних ділянок темнішого кольору: від світло-до темно-коричневого в результаті старіння, інсоляції шкіри, гормональних змін в організмі, прийому деяких ліків, застосування косметичних засобів. Пігментні плями, особливо множинні, є косметичним недоліком, часто супроводжуються сухістю, огрубінням шкіри, зморшками, проступанням судин. Під пігментні плями можуть маскуватися злоякісні новоутворення шкіри.
За фарбування шкіри людини відповідають пігменти, у здоровій шкірі їх п’ять: меланін, каротин, меланоїд, оксигемоглобін та відновлений гемоглобін. При порушенні їхньої концентрації або за відсутності будь-якого з пігментів на шкірі утворюються пігментні плями різного розміру. Основну роль забарвленні шкірних покривів грає меланін, він є бар’єром по дорозі ультрафіолетового випромінювання. В результаті скупчення меланіну у великих кількостях на шкірі утворюються пігментні плями, вони можуть бути як вродженими так і набутими.
Пігментні плями
Причини появи пігментних плям
Основною причиною появи пігментних плям є тривалий та інтенсивний вплив ультрафіолетових променів, оскільки ультрафіолет активізує вироблення меланіну. Особливості процесів метаболізму, захворювання органів травлення, зокрема патології з боку печінки, досить часто призводять до появи пігментних плям. Серед захворювань ендокринної системи пухлини гіпофіза, гіпофізарна недостатність (пангіпопітуітаризм), базедова хвороба супроводжуються пігментними плямами з ділянками гіпо- та гіперпігментації. Нервово-психічні розлади, часті стреси, нестача вітаміну С, гінекологічні захворювання та розлади психіки на кшталт істероїдних неврозів теж можуть спровокувати порушення пігментації, і, як результат на шкірі з’являються пігментні плями.
Пігментні плями, пов’язані з вагітністю здебільшого проходять після пологів, але іноді вони залишаються протягом тривалого часу.
Ластовиння
Ластовиння – ephelides широко поширені у людей зі світлою шкірою. Їхня поява пов’язана з надмірним перебуванням на сонці, внаслідок чого меланін накопичується в певних ділянках шкіри. Залежно від пори року інтенсивність їхнього забарвлення може змінюватися. Вони спостерігаються на обличчі, іноді на вухах на шкірі рук та грудей. Розмір ластовиння, ступінь забарвлення та їх кількість варіабельні: від декількох світлозабарвлених пігментних плям розміром з точковий укол, до великих коричневих ластовиння у великих кількостях.
За своєю природою пігментні плями у вигляді ластовиння є нерівномірним розподілом ділянок засмаги, а тому в холодну пору року вони можуть повністю зникати. Згодом, інтенсивність їх забарвлення так само знижується, оскільки організм вчиться рівномірніше приймати сонячні промені. Ластовиння не несуть загрози для здоров’я і багато власниць таких пігментних плям не вважають їх косметичною проблемою. Однак, якщо ластовиння є причиною психологічного дискомфорту, їх необхідно знебарвлювати і користуватися сонцезахисними засобами з високим УФ-фільтром. Слід пам’ятати, що такі креми та лосьйони потрібно наносити на всю шкіру, а не тільки на обличчя, оскільки перерозподіл меланіну в шкірі відбувається з урахуванням скупчень мелантоцитів.
Пігментні плями типу ephelides не є глибокими, а тому хімічний пілінг з молочною та фруктовими кислотами здатний назавжди позбавити ластовиння. Але слід пам’ятати, що косметологічні процедури не змінюють фоточутливість, тому пігментні плями можуть з’явитися знову, якщо не використовувати сонцезахисні засоби.
Вікові пігментні плями
Лентіго (lentigiles seniles) – є пігментними плямами, які з’являються у людей похилого віку, їх ще називають «старечою брижами». Як правило, вікові пігментні плями з’являються на місцях, які зазнавали інтенсивного сонячного опромінення. Іноді вікові пігментні плями лентиго з’являються на місцях ластовиння. Улюблена локалізація – шкіра обличчя, шкіра кистей та передпліч, зона декольте та верхньої частини спини. Оскільки перші прояви лентиго виникають вже після сорока років, то вони є явним косметичним дефектом, тому що візуально старять жінок. У період менопаузи через зміну гормонального фону інтенсивність пігментних плям та їх кількість збільшуються. Лентіго погано піддаються маскуванню за допомогою декоративної косметики, хімічні та механічні косметологічні процедури, спрямовані на відшарування епідермісу, допомагають зменшити їх інтенсивність. Застосування ароматичних ретиноїдів оздоровлюють клітини шкіри нормалізують їх діяльність.
Великі пігментні плями
Великі пігментні плями, які називаються хлоазмами або мелазмами (chloasma), виникають на шкірі обличчя переважно у молодих жінок. Плями мають неправильні обриси і схильні до злиття, утворюючи одну велику пляму химерної форми. Процес частково може переходити на шкіру шиї та вух, але плечі та область декольте практично ніколи не уражаються. Інсоляція посилює стан пацієнта, оскільки після перебування на сонці відзначається збільшення пігментних плям. Основною причиною появи на шкірі пігментних плям типу chloasma є порушення гормонального фону (початок менструального циклу, період вагітності та лактації, менопауза, прийом оральних контрацептивів і прийом будь-яких гормональних препаратів).
Деякі косметичні засоби, тривале місцеве застосування гормоновмісних мазей і нанесення ароматичних олій безпосередньо на шкіру можуть спровокувати появу пігментних плям. Зазвичай, після відміни препаратів або після пологів хлоазми зникають самостійно. Косметологічні процедури, спрямовані на відбілювання та відлущування, здатні прискорити процес позбавлення від пігментних плям.
Родимые пігментні плями
Родимые пігментні плями – невуси (naevus) виглядають як невеликі рівно окреслені ділянки гіперпігментації, які в деяких випадках є скоріше особливістю, ніж косметичним дефектом. Процес формування невусов практично той самий, як і для формування будь-яких інших пігментних плям, основу лежить нерівномірне розподіл меланіну. Скупчення мелантоцитів стає візуально помітним, забарвлення родимок варіабельне від світло-бежевого до темно-коричневого. Незначна кількість вроджених пігментних плям є у всіх людей, але якщо їх надмірно багато або вони мають тенденцію до зростання та збільшення, то це є одним із факторів, які говорять про можливе переродження пігментної плями в онкологічний процес шкіри.
Тому невуси, розташовані в місцях тертя, слід видаляти на обличчі. Значна кількість таких пігментних плям, а також будь-які зміни з їхнього боку теж є показанням для їх видалення. Зазвичай вдаються до лазерної хірургії, видалення рідким азотом або діатермокоагуляції. Рубців чи косметичних дефектів після видалення пігментних плям не залишається.
Гіпопігментація шкіри
Альбінізм і вітіліго є рідкісними патологіями шкіри, причини яких мало вивчені, а тому пігментні плями такого роду важко піддаються лікуванню. Людям, які мають повну або часткову відсутність мелантоцитів, або ж стани при яких мелантоцити не виробляють меланін, категорично заборонена інсоляція. Пігментні плями з знебарвленим забарвленням слід оберігати від сонячних променів. При альбінізмі необхідно користуватися контактними лінзами із захистом від ультрафіолету. Всі принципи терапії спрямовані на покращення якості життя, оскільки сонячні опіки гіпопігментованих пігментних плям зазвичай досить глибокі, а постійна дія сонячних променів на незахищену шкіру може спровокувати онкологічні процеси.
Лікування пігментних плям
Виникнення пігментних плям, особливо тих, що мають тенденцію до збільшення, не є ознакою здоров’я. Тому перш ніж розпочати їх знебарвлення, необхідна консультація терапевта, гінеколога та ендокринолога. Якщо є стани або захворювання, які могли спричинити пігментні плями, то в першу чергу проводиться їх лікування або корекція. Далі можна приступати до знебарвлення пігментних плям. Домашні засоби не мають належного ефекту, тому що глибина їх проникнення невелика, а тому вони впливають лише на поверхневі шари шкіри.
Хімічний пілінг є ідеальним варіантом, якщо пігментних плям багато, але всі вони неглибокі, наприклад ластовиння. Внаслідок впливу фруктових кислот на скупчення мелантоцитів відбувається рівномірне знебарвлення шкіри обличчя. Пігментні плями поступово зникають, а шкіра стає бархатистою.
Механічне вплив на шкіру шляхом дермабразії негаразд ефективне щодо пігментних плям. Мікромініатюризація схожа на хімічний пілінг, але активна речовина наноситься точково під вакуумом. Підходить для видалення незначних розмірів, але глибоких пігментних плям.
Мезотерапія дозволяє вводити активну речовину вглиб тканин, у результаті відбувається освітлення пігментних плям та покращення загального стану шкіри. До фотовидалення і видалення лазером пігментних плям вдаються при глибоких плямах.
Після процедур стан шкіри нормалізується, але необхідно користуватися сонцезахисною косметикою, вчасно коригувати захворювання, щоб не допустити виникнення нових ділянок зі зміненою пігментацією.