Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Правда про холестерин, яку ви навряд чи знали
Холестерин часто плутають із жирами. На відміну від жирів, холестерин не використовується організмом для отримання калорій і не має відношення ні до ожиріння, ні до целюліту (целюліт – це чистої води міф, придуманий косметологами, але він заслуговує на окрему розмову).
Холестерин – жироподібна органічна речовина з групи стеринів тваринного походження. Його молекулярна формула – З 27 Н 46 О. З хімічної точки зору це ненасичений спирт.
Холестерин має складне гетероциклічне стероїдне ядро. Вуглецевий скелет холестерину складається з чотирьох кілець: три кільця містять по 6 атомів вуглецю та одне – 5 атомів. Від нього відходить довгий бічний ланцюг (малюнок наведено нижче). Молекулі холестерину гідрофобні
Характерна хімічна властивість – здатність до утворення молекулярних комплексів з багатьма солями, кислотами, амінами, білками та ін. Більшість холестерину в тканинах тварин присутня у вигляді ефірів жирних кислот.
До речі:
У рослинах холестерину немає ніякого і ні в яких, тому напис на пляшці олії «не містить холестерину» – щира правда. У рослин є інші стерини, відомі під загальним назвам фітостеринів, за структурою молекули схожі на стероїдні гормони. Їх часто додають у косметику замість заборонених для цього людських гормонів. Діють вони на стан шкіри або лише на настрій споживачів – це також тема для окремої статті.
Ми говоримо «холестерин» – маємо на увазі «атеросклероз». Ми говоримо “атеросклероз” – маємо на увазі “холестерин”. А чи справедливо це? Насправді холестерин слід було б зарахувати як мінімум до вітамінів! Нормальне функціонування цілого ряду життєво важливих систем організму людини неможливе без холестерину.
Холестерин необхідний як будівельний матеріал для клітинних мембран при діленні клітин. Особливо важливий вин для зростаючого дитячого організму. Жодна клітина нашого організму не може обійтися без нього, оскільки «холестериновий каркас» становить основу клітинних мембран, що регулює їх проникність та активність мембранних ферментів.
Від кількості холестерину в мембрані певною мірою залежить міцність клітини, її здатність до виживання. Він захищає внутрішньоклітинні структури від руйнівної дії вільних кисневих радикалів, які утворюються при обміні речовин і під впливом зовнішніх факторів.
Материнське молоко багате на холестерин. Діти потребують багатих жирами та холестерином продуктів, у тому числі для повноцінного розвитку мозку та нервної системи.
За даними радіонуклідних досліджень, в організмі людини міститься до 350 г цього речовини: 90% у тканинах і 10% – у крові. Близько 20% від загальної кількості холестерину в організмі міститься в головному та спинному мозку – він є структурним компонентом мієлінової «ізоляції» нервів. У плазмі крові він знаходиться у вигляді складних ефірів з вищими жирними кислотами і служить переносником при їх транспорті.
У печінці із холестерину синтезуються жовчні кислоти, необхідні для емульгування та всмоктування жирів у тонкому кишечнику. На ці цілі витрачається 60-80% щодня утворюється в організмі холестерину.
Холестерин є «сировиною» для виробництва стероїдних гормонів кору надниркових залоз (гідрокортизону та альдостерону), а також жіночих та чоловічих полових гормонів (естрогенів та андрогенів). У чоловіків божевілля безхолестерінових продуктах може бути небезпечним для сексуальної активності, а у жінок, дуже активних у боротьбі з холестерином, нерідко настає аменорея. Особливо безглуздо дотримання безхолестеринової дієти жінками дітородного віку, оскільки до настання менопаузи жіночі статеві гормони просто не дають холестерину відкладатися на стінках сосудів.
Холестерин – попередник жиророзчинного витамину D, критично необхідного обміну кальцію. Це особливо важливо для кісткових тканин, нервної системи, вироблення інсуліну, підтримання м’язового тонусу, мінерального обміну, системи імунітету, а також для нормального зростання та розвитку дитини.
До речі:
Вітамін D утворюється в шкірі під дією ультрафіолету. Зміст його в продуктах харчування (навіть у таких, як печінка риб, жирні сорти риби, ікра, яйця, молочні жири) невелика. Гіповітаміноз D загрожує шахтарям, полярникам та маленьким дітям. У грудних дітей гіповітаміноз D дуже поширений і призводить до розвитку рахіту.
Добова потреба дорослого людини в цьому вітаміні точно не встановлена. Жителів крайньої півночі в полярну ніч і немовлятам зимою необхідно загарбати під ультрафіолетовою лампою, а якщо це неможливо, приймати витамин у краплях або таблетках – стільки, скільки лікар прописав: гіпервітаміноз D – штука неприємна.
Холестерин потрібний для нормальної діяльності серотонінових рецепторів у мозку.
Серотонін – речовина, яка відповідає за гарний настрій. Низький рівень холестерину пов’язують із депресією, агресивною поведінкою та тенденцією до суїциду. Особливо гостро це виявляється у літніх людей.
Люди похилого віку з низьким вмістом холестерину впадають у меланхолію втричі частіше, ніж їх ровесники, які мають холестерин у нормі. Нещодавно американські вчені довели, що ті люди, яким вдавалося всіма мислимими способами знизити рівень холестерину, найчастіше потрапляли в аварії з летальним наслідком, кінчали життя самогубством, ставали жертвами насильства.
Хімічним сигналом, за допомогою якого гліальні клітини мозку спонукають нейрони до утворення нових синапсів, виявився холестерином. Дослідники з Бостонського університету довели, що зниження вмісту холестерину в крові загрожує зниженням інтелектуальних здібностей людини. (Нейроглія, від грецьк. у реакціях запалення і ін)
Як показали результати, отримані вченими з Гарвардського університету, високий вміст холестерину, пов’язаного з «хорошими» ліпопротеїдами високої щільності (ЛПВЩ), на 30-40% знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера в порівнянні з людьми тієї ж вікової групи зі середньостатистичним рівнем холестерину . Ліпопротеїди – це складні білки (протеїни), до складу молекул яких входять жири (ліпіди), а що таке «хороші» та «погані» ліпопротеїди, ми розберемо нижче.
Оскільки холестерин настільки важливий для нормальної життєдіяльності організму, надходження його з їжею (екзогенний холестерин) доповнюється синтезом у клітинах майже всіх органів та тканин (ендогенний холестерин).
Особливо багато його утворюється у печінці (80%), у стінці тонкої кишки (10%) та шкіри (5%). Вимірювання та розрахунки показують, що тільки одну третину необхідного холестерину наш організм отримує з їжею, а дві третини виробляються клітинами тіла. Щодня в організмі людини синтезується 0,7-1 г холестерину – вдвічі більше, ніж ті приблизно 0,3-0,5 м, які надходять із їжею.
Відносно невеликий надлишок або недолік холестерину в раціоні організм компенсує зміною синтезу власного холестерину. Про наслідки значного недоліку ми вже сказали. А від шкоди помірно надлишкового і навіть нормального надходження холестерину з їжею дуже перебільшень. Але щоб довести це, необхідно розібратися, що відбувається з холестерином в організмі.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!