Шоколад – ласощі, яке люблять майже всі. Але, на жаль, далеко не у всіх є можливість насолоджуватися їм від усієї душі. І іноді за з’їдений батончик доводиться розплачуватися саме цією алергією. Таке явище, як алергія на шоколад, добре знайоме молодим мамам: даси дитині конфету, а вже буквально за півгодини у нього шкіра на обличчі починає червоніти і лущитися. Та й дорослі від таких оказій теж не застраховані.

Аллергію найчастіше викликає саме справжній шоколад, тобто той, який виготовлений на основі какао-бобів. Якщо ж це, наприклад, соєвий продукт чи будь-який інший “замінник”, то характерних алергічних висипань після його вживання в їжу можна не боятися. Якщо якась реакція виявиться, то вона вже точно буде пов’язана не з шоколадом, а з іншими складовими.

Шоколад – харчовий продукт, до складу якого входять такі речовини:

масло какао;

молоко;

консервант – соєвий лецитин (Е322);

цукор;

ароматизатори та наповнювачі.

Усі ці інгредієнти шоколаду є джерелами білків (5-6%), жирів (більше 30%), вуглеводів (більше 50%). Крім того, в них містяться мікроелементи, необхідні для нормальної життєдіяльності організму, витамини групи В, біостимулятори (кофеїн, гістамін) та амінокислоти – триптофан, серотонін, лізин, які регулюють роботу ендокринної системи та сприяють покращенню настрою.

При підвищеній чутливості організму до одного або декількох компонентів якраз і може розвинутися алергічна реакція.

Причини алергії на шоколад

З чим пов’язане розвиток сенсибілізації, тобто підвищеної чутливості, до какао-олії та какао-порошку, в яких міститься понад 50% рослинних жирів та близько 10% білків? При виготовленні шоколаду деякі недобросовісні виробники використовують дешеві рослинні олії: кокосову, пальмову або арахісову олію, яка здатна викликати алергічну реакцію. Сахар, що входить до складу шоколаду, є причиною розвитку діатезу у дітей. Молоко у складі ласощі також є потужним аллергеном. У людей із лактозною недостатністю розвивається непереносимість на молочний білок. Найчастіше алергія на молочний білок зустрічається у дітей. У дорослих ознаки лактозної недостатності менш виражені і можуть виявлятися у “стертій” формі.

Консервант Е322, який додається до продукту для збільшення терміну його зберігання, у більшості випадків викликає алергічну реакцію у дітей. Дорослі рідко страждають на алергію на соєвий білок.

Аллергія на шоколад розвивається у дітей при непереносимості цукру, що входить до його складу.

Деякі рецепти приготування шоколадних виробів включають утримання в них горіхів, які є досить сильними аллергенами.

Фруктові добавки, які в більшості випадків присутні в різних сортах шоколаду з наповнювачем і в конфетах, також можуть стати причиною алергічної реакції. Варто врахувати, що у різних сортах шоколаду кількість і склад інгредієнтів залежить від рецепту приготування. Тому сенсибілізація організму виникає не на всі сорти кондитерського виробу.

Відмінні ознаки та симптоми

Симптоми алергічної реакції на шоколадні вироби можуть виявлятися по-різному. Все залежить від індивідуальних особливостей організму.

Гіперреакція на прийом незначної кількості ласощів у дітей проявляється почервонінням шкіри, появою висипки на щоках, підборідді, на руках, ногах та в ділянці промежини. Дитина стає неспокійною, вередує, розчісує шкіру на ділянках появи висипу. В даному випадку йдеться про діатезі на шоколад. При розвитку діатезу можливе підвищення температури тіла, гіперемія, сльозотечу та свербіж в очах.

З боку дихальної системи з’являється нежить із рідкими водянистими виділеннями, сухий нападоподібний кашель, збільшення частоти дихання. З боку травної системи: здуття живота, пронос та рвота.

Аллергія на шоколад у дорослих людей виявляється закладеністю носа, першіння у горлі, сухим кашлем. У деяких випадках з’являється задишка внаслідок розвитку бронхоспазму. Можливе розвиток нападів бронхіальної астми. Тошнота, блювання, здуття живота, пронос є ознаками алергічного ентероколіту. При пальпації передньої черевної стінки визначається болючість та посилення перистальтики кишечника.

Аллергічний набряк гортані супроводжується утрудненням дихання, набряк і почервоніння шкіри особини. У рідкісних випадках після вживання в їжу шоколадного виробу (конфети, шоколадки, батончика) може розвинутися анафілактичний шок. Набряк Квінке або алергічний шок при несвоєчасно наданій медичній допомозі може закінчитися смертельним результатом.

Як позбутися від алергії на шоколад: способи лікування

Лікування спрямоване на виведення з організму аллергену

При первинно виниклій алергічній реакції необхідно промити шлунок до “чистої води”, щоб по можливості максимально вивести аллерген із шлунково-кишкового тракту.

Для зменшення всмоктування джерела алергії приймаються ентеросорбенти (ентеросгель, активоване вугілля).

Якщо сенсибілізація організму обмежена розвитком алергічного дерматиту, застосовуються антигістамінні препарати всередину (супрастин, тавегіл, лоратадин чи цитрин) та протиалергічні мазі та крему (сінафлан, целестодерм, тридерм).

При алергії, що супроводжується ускладненням загального стану організму, назначається комплексне лікування, яке проводитиметься в умовах стаціонару. Анафілактичний шок потребує термінової госпіталізації з проведенням протишокової терапії.

Профілактика

При первинно виниклі алергії на шоколад необхідно пройти обстеження у аллергологів, щоб визначити, на який компонент шоколадного виробу розвинулася сенсибілізація. Аллергія на шоколадні вироби у дітей (діатез) виникає внаслідок недосконалості дитячої імунної системи. У процесі зростання організму і зміцнення імунітету дитина може “перерости” алергію на шоколад. Якщо відомо, який компонент шоколаду став причиною аллергічної реакції, не слід їсти шоколад, у складі якого міститься цей аллерген.

При купівлі шоколадного виробу слід прочитати, які речовини входять до його складу. Вибирати можна лише ті сорти шоколаду, які не містять аллергенів.