Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Пупкова грижа у дітей
Пупкова грижа у дітей – Зміщення внутрішніх органів (кишкового тракту, великого сальника) за межі передньої черевної стінки через пупкове кільце. Пупкова грижа у дітей проявляється округлим або овальним випинанням в області пупка, що збільшується при напруженні; у поодиноких випадках – утиском. Пупкова грижа в дітей віком розпізнається виходячи з огляду; додатково можуть виконуватися УЗД та рентгенографія органів черевної порожнини. Методи лікування пупкової грижі у дітей включають масаж передньої черевної стінки, ЛФК, накладання лейкопластирної пов’язки; у деяких випадках – хірургічне усунення грижі.
Загальні відомості
Пупкова грижа у дітей – грижа передньої черевної стінки, при якій відбувається випинання внутрішніх органів через розширення пупкового кільця. Пупкова грижа зустрічається у кожної п’ятої доношеної та кожної третьої недоношеної дитини, що дозволяє вважати дану патологію однією з найбільш поширеної в педіатрії та хірургії дитячого віку. Серед загальної кількості гриж, що зустрічаються у дітей (пахвинних, стегнових, вентральних, білої лінії живота та ін), пупкові грижі становлять 12-15%. Найчастіше пупкові грижі зустрічаються у дівчаток і виявляються до 10-річного віку. Найчастіше пупкові грижі в дітей віком мають невелику величину; у поодиноких випадках досягають значних розмірів і обмежуються.
Пупкова грижа у дітей
Причини пупкової грижі у дітей
У нормі у новонароджених після відпадання пуповини пупкове кільце замикається, а отвір облітерується рубцево-сполучною тканиною. У багатьох дітей нижня частина пупкового кільця, що містить сечову протоку і пупкові артерії, добре скорочується, а верхня, що містить пупкову вену, не має м’язової оболонки і скорочується слабо. Важливу участь у зміцненні пупкового кільця беруть черевні м’язи, що забезпечують додаткове стягування отвору. Доки процеси облітерації пупкового кільця не завершені, будь-яке підвищення внутрішньочеревного тиску може спровокувати вихід очеревини, сальника і петель кишечника в навколопупковий простір. Таким чином, пупкова грижа у дітей формується внаслідок незарощення пупкового кільця та слабкості очеревинної фасції.
Як основний фактор, що призводить до виникнення пупкової грижі у дітей, розглядається спадково обумовлена слабкість очеревинної фасції. Так, за наявності в дитинстві в одного з батьків пупкової грижі ризик її виникнення у дитини становить 70%. Крім цього, формуванню пупкової грижі сприяють різні захворювання дітей, що супроводжуються збільшенням внутрішньочеревного тиску: кашлюк, бронхіт, пневмонія, дизентерія, дисбактеріоз, лактазна недостатність, запори, фімоз та ін. Кашель або натужування сприяють ще більшому розширенню пупкового кільця і збільшення При пупкових грижах у дітей у грижовий мішок зазвичай входить сальник та тонкий кишечник.
Пупкові грижі частіше зустрічаються у дітей, народжених раніше терміну, що страждають на синдром Дауна, вроджений гіпотиреоз, гіпотрофію, рахіт, асцит та інші захворювання, що знижують тонус м’язів черевної стінки.
Симптоми пупкової грижі у дітей
Для зручності розгляду доцільно виділити ембріональні пупкові грижі (грижі пупкового канатика) та постнатальні пупкові грижі. Кожен із цих різновидів пупкових гриж у дітей відрізняється своїми анатомічними та клінічними особливостями, показаннями до хірургічного лікування.
Ембріональні пупкові грижі (грижі пуповини)
Формування ембріональної пупкової грижі відбувається ще ранньому ембріогенезі. Даний вид грижі у дітей фактично є евентрацією органів черевної порожнини внаслідок недорозвинення передньої черевної стінки. Ембріональні грижі рідкісні; зустрічаються приблизно у 2 випадках на 7000 пологів.
Ембріональної пупкової грижі у дітей зазвичай супроводжує розщеплення грудини, дефекти діафрагми, вроджені вади серця (зошит Фалло), недорозвинення лонного зчленування, ектопія сечового міхура, ущелини обличчя («заяча губа» і «вовча паща»), вроджена кишка кіста урахуса, атрезія ануса та ін.
При огляді дитини відразу після народження видно розташовані поза черевної порожнини і петлі кишечника і печінку, що просвічують через прозору оболонку. У процесі родового акта або в перші години життя дитини легко може статися розрив тонкої оболонки, що покриває пупу ембріональну грижу. У цьому випадку приєднання інфекції та подальше нагноєння викликають розвиток перитоніту, від якого діти гинуть, як правило, на третю добу життя. Іншими частими причинами загибелі новонароджених з ембріональною пупковою грижею служать пневмонія та сепсис. Найчастіше діти з такими важкими вадами нежиттєздатні.
Грижі пупкового канатика (зародкові чи пуповинні грижі у дітей, омфалоцеле) формуються на 3 місяці внутрішньоутробного розвитку внаслідок затримки розвитку очеревини. Грижі пупкового канатика зустрічаються із частотою 1:3000-5000 пологів.
Грижа пупкового канатика покрита тришаровою оболонкою, що складається з амніону, сторожевого колодця і очеревини. Грижове випинання, що включає петлі кишечника та частину печінки, переходить на пупковий канатик, збільшується при плачі дитини. Розміри зародкової грижі можуть варіювати від невеликих (до 5 см) до гігантських (понад 10 см).
Найбільш важким ускладненням грижі пупкового канатика є розрив оболонок грижового мішка, що може спричинити випадання нутрощів і подальший розвиток перитоніту. Дітям з пуповинною грижею показано термінове хірургічне втручання у перші години після народження. Летальність при цьому уродженому дефекті становить 20-60%.
Постнатальні пупкові грижі у дітей
Постнатальні пупкові грижі у дітей найчастіше виявляються у перші 2-3 місяці або на першому році життя. Основним, а іноді і єдиним проявом пупкової грижі у дітей служить наявність в області пупка округлого або овального випинання, яке збільшується при напрузі дитини (плаче, напруженні, кашлі) і зменшується або зникає в лежачому положенні. Грижове випинання покрите шкірою, іноді з ознаками пігментації. У більшості випадків пупкова грижа у дітей не викликає занепокоєння та дискомфортних відчуттів. Однак при великих грижових дефектах старші діти можуть скаржитися на колікоподібні болі в животі, нудоту, запори, болючість у ділянці випинання.
Утиск пупкової грижі у дітей виникає відносно рідко. У тому випадку, коли відбувається странгуляція частини кишечника, відзначається непоправність грижі, збільшення в розмірах і зміна кольору шкіри грижового випинання, нудота і блювання, здуття живота, виражені болючі відчуття. Утиск пупкової грижі у дітей може призвести до механічної кишкової непрохідності та некрозу частини кишечника.
Діагностика пупкової грижі у дітей
Зазвичай наявність пупкової грижі в дітей віком встановлюється педіатром чи дитячим хірургом при профілактичному огляді дитини на перші місяці життя. І тут при пальпації живота визначається розширення пупкового кільця. При підйомі голови та тулуба добре контурується розбіжність прямих м’язів живота та грижове випинання.
Додаткові обстеження дітям з пупковою грижею зазвичай проводяться, якщо виникає питання про хірургічне лікування патології. У цьому випадку може знадобитися виконання УЗД органів черевної порожнини, оглядової рентгенографії черевної порожнини, рентгенографії пасажу барію по тонкому кишечнику, герніографії.
Ембріональні пупкові грижі у дітей необхідно виявляти ще в антенатальному періоді за допомогою акушерського УЗД. Також важливо проводити диференціальну діагностику між омфалоцеле та гастрошизисом (екстраумбілікальним розщепленням черевної стінки).
Лікування пупкової грижі у дітей
Оскільки пупкові грижі у дітей у переважній більшості випадків схильні до самостійного лікування, щодо них обґрунтована вичікувальна тактика. Самоліквідації грижі сприяють заходи, створені задля зміцнення передньої черевної стінки: викладання дитини на животик, масаж, ЛФК, плавання. Консервативне лікування пупкової грижі у дітей може включати накладання лейкопластирної пов’язки та носіння бандажу, які механічно закривають дефект. Зазвичай при діаметрі пупкового кільця, що не перевищує 1,5 см, грижі у дітей зникають самостійно до 5-7-річного віку.
Показаннями до оперативного лікування пупкової грижі у дітей є великі розміри, розлади травлення, відсутність спонтанного лікування в дошкільному віці, утиск грижі. У процесі герніопластики провадиться повернення вмісту в черевну порожнину, висічення грижового мішка, ушивання та зміцнення грижових воріт. Операція грижосічення в дітей віком триває трохи більше 30 хвилин і супроводжується хорошим косметичним результатом. Як правило, після кількох годин спостереження у клініці дитина може повернутися додому.
Утиск пупкової грижі у дітей диктує необхідність резекції некротизованої ділянки тонкої кишки з подальшим відновленням її цілісності.
Прогноз та профілактика пупкової грижі у дітей
При ембріональних грижах, що поєднуються з множинними вадами розвитку, прогноз виживання несприятливий. Постнатальні пупкові грижі в дітей віком ліквідуються самостійно чи з допомогою хірургічного лікування. Рецидиви пупкової грижі в дітей віком малоймовірні.
Самолікування пупкової грижі у дітей сприяє правильний фізичний розвиток дитини, достатня рухова активність, нормалізація діяльності кишечника, лікування супутніх захворювань, що супроводжуються підвищенням внутрішньочеревного тиску. Для своєчасного виявлення пупкової грижі важливе значення має диспансеризація дітей.