Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Саме тому ми лікуємо застуду неправильно – 7 міфів про грип
Лікарі розповіли, чому насправді від постільного режиму, апельсинів та гарячого молока більше шкоди, ніж користі, пише ЗМІ передає sutura.org.ua
Поради експертів про те, як швидко і без наслідків перебороти грип.
1. Гаряче молоко продовжує застуду?
Дивлячись чим. Один з головних міфів про домашнє лікування застуди – відпоювати чхають громадян гарячим молоком. Як розповіла нам фармаколог, кандидат біологічних наук, молочні білки – казеїни – утворюють в організмі сполуки, що заважають руйнування та видалення вирусів. Тобто виходить, що молоко і молочні продукти тільки допомагають простудним вирусам міцніше закріпитися в тканинах бронхів і легень, що абсолютно суперечити якнайшвидшому одужанню. Тож на період хвороби краще не налягати на молочку. Зате після хвороби, коли треба буде відновлювати мікрофлору після горсти ліків, милості просимо на кефір та натуральні йогурти.
2. Фатальні булочки
Також не варто часто і багато радувати грипує солоденьким, особливо тістечками з кремом та здобними булочками, додає наш експерт. Швидкі вуглеводи і сахару, що неабияк містяться в таких продуктах, збільшують в’язкість, вибачте, слизу в організмі. А цей факт при застуді може бути дуже небезпечним, навіть фатальним – якщо не буде нормального відтоку слизу, підвищується ризик гаймориту, бронхіту та навіть пневмонії (ну зрозуміло, якщо не виходить відкашлятися нормально, вся зараза пробирається глибше).
Також на перетравлення жирної їжі витрачається занадто багато енергії та години. А всі сили організму зараз мають бути спрямовані на боротьбу з інфекцією. Так що і кількість наваристих страв зводиться до мінімуму. Зате налягаємо на продукти, які легко перетравлюються, багаті на клітковину і не затримуються в кишечнику: тушковані овочі, варена і тушкована риба, нежирна курка. Також вируси застуди та грипу бояться лужної середовища, так що пийте більше мінералки типу нарзану або боржомі, вона також допоможе вивести ліки з печінки (наприклад, парацетамол, що входить до більшості протизапальних засобів).
3. І апельсині не допоможуть
Ще одну нашу традицію – приносити до ліжок хворих на апельсини-мандарини сітками – не надто схвалюють фахівці. Справа в тому, що найперші ліки від температури та запалення – аспірин, якщо немає протипоказань, так чи інакше беруть його при застуді багато і часто. Так вісь фруктові кислоти, що містяться в цитрусових, пояснює фармакологи, що втручаються в структуру ацетилсаліцилової кислоти (аспірину) і порушують її всмоктування. Тобто, простіше кажучи, якщо ви приймаєте аспірин, не треба налягати на апельсинки-мандаринки, а то ліки буде діяти слабкіше. До того ж надлишок кислот ще й на шлунок неважливо діє.
4. Чай з малиною може пошкодити серця.
У малині дійсно міститься невелика кількість саліцилової кислоти. Тому за своїми властивостями заварені ягоди малини або варення з неї (у меншій мірі) має жарознижувальну та потогінну дію. Але при цьому малина протипоказана при захворюваннях серця – може викликати аритмію, а також знижує роботу нірок.
До того ж балуватися чаєм з малиновим варенням небажано тим, хто приймає антикоагулянти – препарати, що розріджують дах (наприклад, аспірин, варфарин, тромбо-асс). Це може викликати слабкість, запаморочення і навіть кровотечі з носа, наприклад. З тих же причин не варто поєднувати малину з аспірином.
5. Кутатися в одеяло і потіти – шкідливо
Як розповів нам отоларинголог, лікар вищої категорії, зариваючись під теплі одеяла, ми штучно підтримуємо високу зовнішню температуру, що дає збій нашій власній терморегуляції. Через це збільшується навантаження на серце і сосуди, що може викликати серцебиття, задишку і навіть стрибки тиску.
До того ж температуру цим способом не зіб’єш. Натомість, м’яко знизити її допоможе обтирання прохолодною водою (можна з додаванням столового уксу) і холодний компресс на лоб.
І взагалі, коли ви хворієте, немає сенсу кутатися, достатньо одягу, в якому вам комфортно. Адже, спітнівши, ми ризикуємо підхопити ускладнення, бо стаємо схильні до будь-якого протягу.
6. Прогрівання посилює запалення
Відомий народний спосіб, коли рекомендувати прикладати до хворого місця зав’язану в платок нагріту на сковорідці сіль або гаряче варене яйце, може серйозно нашкодити. Ударне прогрівання тимчасово зніме біль, але зіграє тільки на руку запалення, особливо якщо воно знаходиться в гострій і тим більше гнійній формі.
Коли розвинувся гострий гайморит або фронтит, пазухи носа забиті гноєм, нагрів тканин може призвести до того, що інфекція швидко поширюється і може навіть зачепити мозок.
При фолікулярній ангіні також не варто посилено прогрівати розпухлі мигдалині. Зате бажано більше пити і частіше полоскати горло відварами та настоями. Простіше кажучи, змивати мікробну кулю з мигдаликів, щоб не дати їм поширитися далі по гортані. Але питво та полоскання не повинні бути гарячими – гаряче дратує і без того потерпілу слизову.
Також небажано прогрівати суглоби при загостренні артриту. Нагрівання шкіри активізує та розширює капіляри, грубо кажучи, кров приливає до хворого місця. А це призведе до того, що набряк і запалення тільки посилятимуться.
7. І постільний режим не так уже потрібний
Абсолютно ні до чого «приковувати» чхаючої і кашляючої людини до ліжка. Справа в тому, що при тривалому лежанні знижується вентиляція легень та бронхів, у них можуть початися застійні явища. А враховуючи те, що інфекція має властивість «спускатися» зверху вниз по дихальних шляхах, ризик отримати бронхіт чи запалення легенів вище у тих, хто «перележує» грип, не вилазячи з постелі, каже отоларинголог.
Зрозуміло, не варто доводити до абсурду, бігти з грипом до спортзалу чи роботи. Зайва фізнавантаження при вірусних інфекціях може «посадити» серце, не кажучи про інші ускладнення. Ми говоримо лише про те, що не треба весь час лежати. До речі, є навіть такий діагноз – застійна пневмонія, яка часто розвивається у тих, хто залишається надовго прикутим до постелі після травми чи операції, наприклад.
Так що бродити по квартирі і робити якусь не особливо енерговитратну домашню роботу застудженому не забороняється, тільки не з босими п’ятами. А ось чого варто реально побоюватися, то це протягів.
Курячий бульйон – як і раніше у тренді!
Ще одне «бабусине засіб при застуді та грипі – курячий бульйон. Над ним вчені не сміються, а дуже навіть поважають (звичайно, якщо він з курятини хорошої якості, а не з пернатого монстра, обколотого гормонами росту). Наприклад, лікар з медичного центру Університету штату Небраска, розглянувши наваристий курячий суп під мікроскопом, дійшов висновку, що бульйон гальмує рух нейтрофілів – клітин, які ініціюють запалення при попаданні в організм інфекції. Так що, простіше кажучи, якщо ви відчуваєте, що застудилися, наверніть у перші ж години курячого супу, є шанс, що не розболієтеся.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!