Алкоголь, звичайно, шкідливий, але часом необхідний. Особливо під Новий рік. Ну як не проводити старий рік, чи не підняти тост за наступаючий? А як бажання загадати без бокала шампанського? Адже не збудеться! Тож давайте шукати розумний компроміс.

Спочатку означимося з дозою. Це важливо. Спиртне, випите в цих межах, розпадається ще в шлунку, не досягаючи печінки, мозку та серця. Так, безпечною дозою можна вважати (на вибір): 60 грамів міцних напоїв (горілка, віскі, коньяк), 180 – 200 мл вина або шампанського, 0,5 літра світлого пива. Але ж спиртний напій – це не тільки спирт, але й ферменти, пектині та вуглеводи.

Що пити при різних проблемах з організмом:

1. Сердечникам – сухе вино. Краще червоне. Відомо, що ферменти темних сортів винограду тонізують судини. Можна і бокал шампанського, але краще заздалегідь випустити з нього бульбашки. Будь-які газовані напитки сердечникам взагалі не підходять. Вони викликають здуття живота і посилюють тиск на внутрішні органи, у тому числі на серце.

2. При проблемах з тиском:

– Гіпертонікам – трохи гарного коньяку. Він знімає спазми судин, звільняє кровотік.

– Гіпотонікам, навпаки, коньяк краще не пити – може впасти тиск. Їм краще або трохи рому (і бажано не в чистому вигляді, а в коктейлі з колою), або кілька бокалів легкого вина.

3. Діабетикам – горілочки. Є ймовірність, що “чистий продукт” буде найбезпечнішим для рівня цукру. Солодкі напитки – виключити, шампанське тільки сухе чи брют (і суто символічно!). Пиво теж не варто пити – воно взагалі не дуже добре впливає на підшлункову, до того ж у ньому безліч углеводів.

4. Якщо у вас гастрит чи виразка, шампанське треба тільки пригубити – суто ритуально. Ну його! Навіть пари ковтків вистачити, щоби зіпсувати собі свято печією. Для шлунка краще випити настоянки, але не пекучої та не кислої – на меду, звіробої, чорноплідної горобинки.

5. Алергікам – уникати коктейлів невідомого для вас складу, напоїв на травах, у тому числі вермутів, лікерів, сильно ферментованих вин. Краще випити або сухого шампанського, або гарної горілки. На чистий алкоголь алергії не буває в принципі, тільки на домішки. Але пам’ятайте: спиртне посилює будь-які алергічні реакції. Тож у будь-якому випадку краще не перебирати.

ДО МОВЛЕННЯ

Риба і червоне – проти депресій

Зараз, у Різдвяних, не дуже строгий піст, християнам можна вживати рибу майже щодня, крім середи та п’ятниці. А на свята ще й запивати червоним вином. З точки зору дієтології це дуже правильне поєднання. Саме воно допомагає нам боротися з поганим настроєм та депресією.

– Звичайно, з рибою за правилами гарного тону має йти біле вино, – каже лікар-дієтолог Людмила Денисенко. – Але на користь червоного є один незаперечний факт: що містяться в ньому антиоксиданти разом з омега-3 жирними кислотами лосося – це просто чудове поєднання! Цей дует здатний прогнати геть депресію та покращити функціонування мозку.

У рибі містяться дуже корисні для здоров’я та краси омега-3 жирні кислоти. І нещодавно вчені виявили, що у поєднанні з червоним вином організм отримує їх набагато більше. Як з’ясувалося, поліфенолі вина (вони відсутні у пиві та міцних алкогольних напитках) допомагають організму витягнути з риби у п’ять разів більше омега-3 жирних кислот. А саме їх наявність у організмі робить нашу шкіру гладкою, продовжує молодість та захищає від багатьох захворювань.

ДО МОВЛЕННЯ

Ігристе підвищує імунітет

Серед кардіологів-гастроентерологів прийнято шампанське лаяти. Але в ньому багато корисного. Вуглекислота укупі з ферментами білого винограду покращує вентиляцію легенів, збуджують дихальні центри. Також у ньому багато магнію – від утоми та селену – для підвищення імунітету.

Старовинний французький рецепт від застуди та грипу: на ніч випити 100 грамів трохи підігрітого брюту, додавши туди трохи яблучного соку та меду.

А В ЦЮ ГОДИНУ

Ген алкоголізму у нас від обезьянь

Американські вчені з’ясували, що переробляти етиловий спирт організм людиноподібних навчився 10 млн років тому – і винні переспілі фрукти.

Спочатку в організмі тварин не було особливого гена ADH4, що дозволяє переробляти алкоголь, вірніше, етиловий спирт. Він з’явився тоді, коли мавпи спустилися з дерев на землю і почали освоювати ходьбу на двох лапах. Водночас вони навчилися їсти впалі, переспілі, часом загнили плоди, в яких кількість етанолу перевищувала здатність обезьян його перетравити. І з цього моменту почалася еволюція алкоголіків. Ті, хто не міг їсти падалицю, відсівались. А у тих, чиї гени виявилися здатні пристосуватися до нових розумів, стали еволюційно сильнішими.

Це з’ясували американські вчені – співробітники Фонду прикладної молекулярної еволюції та фахівці кафедри біохімії та молекулярної біології Університету медицини Індіані. Вони становили своєрідне дерево гена ADH4, порівнявши зразки тканин 28 різних млекопитаючих, у тому числі 17 приматів. І з’ясували, що у орангутангів і гібонів, віддають перевагу, як і раніше жити на деревах і їсти плоди тільки з гілок, його досі немає. Тому вони їдять лише нестиглі або середньої стиглості плоди. Тоді як у шимпанзе і горив, як у людини, він є. Тому шимпанзе дуже люблять переспілі фрукти. І здатні спокійно випити невелику кількість алкоголю.