Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Стороннє тіло шлунка

Стороннє тіло шлунка

Стороннє тіло шлунка – Це чужорідний предмет, що потрапив у порожнину шлунка в результаті заковтування, проникаючого поранення, хірургічного втручання та ін. Проявляється болями в епігастрії, диспепсичних розладів; у разі ускладнень може розвиватись кровотеча, перфорація стінки шлунка, перитоніт. У діагностиці сторонніх тіл головну роль грають гастроскопія, рентгеноскопія черевної порожнини та шлунка. Якщо сторонній предмет не виходить природним шляхом, вдаються до ендоскопічної екстракції або видалення в процесі гастротомії.

Загальні відомості

Під чужорідним тілом шлунково-кишкового тракту в сучасній гастроентерології розуміють предмети, що надійшли в травний тракт ззовні або утворилися в ньому самому, але не є за своїм складом їжею. Згідно з наявними в літературі даними, сторонні тіла стравоходу зустрічаються у 68,4% випадків, шлунка – у 18,9%, тонкої кишки – у 7,1%, товстої кишки – у 3% та прямої кишки – у 2,6% випадків .

Сторонні тіла шлунка становлять суттєву загрозу здоров’ю людини. Несвоєчасне розпізнавання та видалення може викликати їх міграцію, кровотечу, перфорацію шлунка, а також спричиняти перитоніт, медіастиніт, утворення інфільтратів та флегмон у м’яких тканинах грудної та черевної порожнини. Наявність стороннього предмета в порожнині шлунка супроводжується тимчасовою чи стійкою втратою працездатності, інколи ж навіть призводить до летального результату. Ведення пацієнтів потребує узгодженості дій різних спеціалістів – ендоскопістів, гастроентерологів, абдомінальних хірургів, психіатрів.

Стороннє тіло шлунка

Причини

Розрізняють випадково або навмисне проковтнуті предмети, що сформувалися в організмі камені (шлункові безоари, жовчні камені), предмети, що потрапили в шлунок травматичним шляхом або залишені при оперативних втручаннях. Випадково проковтнуті сторонні тіла шлунка дуже різноманітні. Діти молодшого віку часто заковтують дрібні предмети – монети, гудзики, елементи мозаїки та конструктора, дискові батарейки, кісточки від ягід, частини іграшок тощо. У дорослих сторонні тіла найчастіше потрапляють у шлунок у процесі їжі: кістки, зубочистки.

Нерідко проковтування предметів пов’язане зі звичкою утримувати у роті під час роботи шпильки, голки, цвяхи. Підвищений ризик випадкового проковтування сторонніх предметів існує в осіб похилого віку у зв’язку зі зниженням чутливості слизової оболонки ротоглотки, старечим недоумством або наявністю дисфагії після інсульту. Навмисне ковтання зустрічається у психічно хворих людей. У цій категорії осіб у шлунку нерідко виявляються великі та небезпечні предмети: столові прилади, цвяхи, термометри, зубні щітки, леза для гоління та ін.

Безоарне каміння – це тіла, що утворюються з плодових кісточок, рослинних волокон, вовни, волосся, смол, жирів, кров’яних згустків та ін. субстратів, що не перетравлюються. У шлунку можуть виявлятися волосяні кулі (трихобезоари), каміння рослинного (фітобезоари) та тваринного (стибобезоари) походження, органічні безоари (при мінералізації лаків, смол, згустків крові), тіла ембріонального походження (дермоїдні кісти шлунка), а також безоари змішаного полібезоари).

У разі формування холецистогастрального нориці при пенетрації виразки шлунка або жовчнокам’яної хвороби в шлунок можуть мігрувати жовчні камені. Іншорідними тілами, що проникли в шлунок травматичним шляхом (в результаті поранень або відкритих ушкоджень), як правило, стають уламки снарядів, кулі, шматки скла, дерева та ін. дренажі, тампони і т.д.

Розміри сторонніх тіл варіюють у межах – від кількох міліметрів до 20 і більше сантиметрів. За кількістю чужорідні об’єкти можуть бути одиночними та множинними. Найбільш небезпечні гострі предмети, що становлять потенційну загрозу пошкодження стінок шлунка, шлунково-кишкової кровотечі, розвитку прориву, абсцесу черевної порожнини або розлитого перитоніту. Тривале перебування у шлунку важких металевих предметів призводить до утворення пролежнів та некрозу шлункової стінки.

Симптоми

Сторонні тіла шлунка дрібного розміру та округлої форми можуть самостійно виходити назовні при дефекації. Фіксовані в шлунку предмети провокують больовий синдром в епігастрії: болі носять постійний тупий, ниючий характер. Після прийому їжі може відзначатися тяжкість у ділянці шлунка, нудота, металевий присмак у роті, гіперсалівація, посилення болю. Множинні сторонні об’єкти викликають болі, що розпирають, у верхній половині живота, диспепсичні розлади – нудоту, блювання, відрижку, зниження апетиту.

У разі утиску чужорідного тіла в воротарському відділі шлунка або 12-палої кишці, розвивається клініка обтураційної кишкової непрохідності, що характеризується інтенсивними переймоподібними болями, блюванням шлунковим вмістом, механічною жовтяницею. При введенні гострих предметів у стінку шлунка можуть розвиватися її запалення, некротичні зміни, кровотеча, що призводить до погіршення стану пацієнта.

При попаданні в шлунок жовчних конкрементів переважають симптоми провідного захворювання – калькульозного холециститу чи виразкової хвороби шлунка. Сторонні предмети травматичного походження викликають клініку масивної кровотечі та розлитого перитоніту. Тривале знаходження стороннього тіла у шлунку викликає електролітні порушення (гіпохлоремію, гіпокаліємію), метаболічний алкалоз.

Діагностика

При розпізнаванні патології враховують факт ковтання предметів, наявності травми, захворювань шлунково-кишкового тракту. Остаточна діагностика проводиться за допомогою рентгенологічних та ендоскопічних методів. Оглядова рентгенографія черевної порожнини є найбільш інформативною для виявлення металевих об’єктів. Рентгенонегативні предмети виявляються в процесі рентгенографії шлунка з розчином сульфату барію як різні за формою, дефекти наповнення, що зміщуються. За допомогою ендоскопії (гастроскопії) встановлюється остаточний діагноз, оцінюється кількість, розміри та форма сторонніх тіл шлунка.

Лікування сторонніх тіл шлунка

Лікування здійснюється у відділенні абдомінальної хірургії, тактика визначається формою, величиною та кількістю об’єктів. Близько 80-95% випадково проковтнутих предметів виходять самостійно у процесі дефекації. Великі сторонні тіла, а також безоари можуть бути вилучені ендоскопічним шляхом через маніпуляційний гастроскопічний канал. Для екстракції предметів використовуються ендоскопічні щипці або спеціальні дротяні петлі. У психічно хворих гастроскопію слід проводити під внутрішньовенною седацією. Ендоскопічне видалення протипоказане під час перфорації стінок органу.

У разі знаходження у шлунку предметів, які не можуть вийти самостійно та бути витягнуті в ході ендоскопії, показано проведення гастротомії та видалення стороннього тіла. При формуванні холецистогастрального свища і потраплянні в шлунок жовчного каміння виконується холецистектомія, резекція шлунка, а при виразці 12-палої кишки – ваготомія і дрінуюче втручання (пілоропластика, накладення гастродуоденоанастомозу або гастроею). Видалення об’єктів, обумовлених проникаючим пораненням живота, проводиться окремим етапом у процесі ревізійної лапаротомії.

Прогноз та профілактика

Прогноз залежить від форми, розміру та матеріалу об’єкта, стану пацієнта, давності виникнення патології. Для запобігання випадковому ковтанню предметів необхідний ретельний нагляд за маленькими дітьми, недопущення використання іграшок з дрібними деталями, зберігання дрібних предметів у недоступному для дітей місці. Слід відмовитися від звички утримувати в роті різні предмети, поспішати та розмовляти під час їди. Для виключення ятрогенного потрапляння сторонніх тіл потрібне використання шовного матеріалу, що розсмоктується, в процесі операцій, проведення ретельної ревізії операційної рани перед ушиванням.

Top 10 benefits of being a reseller – a supreme resellers guide. Stg1 archives blackpool remapping and diagnostics.