Не зі шкірних їстівних грибів суп буде безпечним для здоров’я, розповіли лікарі-дієтологи, інформує sutura.org.ua

У всіх грибах, навіть їстівних, містяться токсини. Попадати вони в організм чи ні — залежить від способу приготування.

До “токсичних” їстівних грибів відносять усі пластинчасті — грузді, вовнянки, рижики, сироїжки, лисички.

Вони виділяють яд при варінні. Саме тому супи варити із цих грибів не можна. Відвар потрібно виливати, а не використовувати у їжу.

А ось уже зварені гриби можна готувати далі: змажити, солити. У такому вигляді шкоди вони не нанесуть.

Старі гриби їсти не можна

Також лікарі нагадали ще одну категорію грибів. Вони ніби їстівні, але їх не можна їсти. Мова про старі примірники. У перезрілих грибах є зіпсований білок. Він схожий на хітин, з якого формуються панцирі жуків, крабів і погано перетравлюється.

Його вживання може призвести до гострої алергічно-гастритної реакції. Крім того, старі гриби часто виявляються заражені пліснявою та одноклітинними паразитичними амебами. При варенні супу вони також розчиняються в бульйоні і при вживанні токсично впливають на організм, пояснили медики.

Міські гриби – табу

І в їжу категорично не рекомендують вживати гриби, які виросли у межах міста. Вони можуть накопичити в собі важкі метали та ядохімікати у небезпечній концентрації.

Найбільше яду в шляпках: у них токсині потрапляють із опадами, вихлопними газами та іншими викидами.

Як розпізнати отруєння грибами

Перші ознаки наступають через 6-12 годин після їди. Якщо ж людина має захворювання шлунка, ця година скорочується до 2 годин.

Симптоми: блювання, запаморочення, кольки, біль голови, втома. Якщо вони виявляються, потрібно негайно викликати швидку.

При отруєнні грибами симптоми можуть бути схожими на розлад шлунка або шлунково-кишкову інфекцію.

Якщо ви помітили подібне у себе чи в когось іншого, негайно зверніться до лікарні або вдайтеся до допомоги медиків. Ви також можете викликати рвоту самостійно та прочистити шлунок.