Новий рік – найбільш довгоочікуване та радісне свято. Однак, незважаючи на чарівну атмосферу, новорічне свято легко може стати причиною неприємностей зі здоров’ям. Про це дуже красномовно говорити статистика звернень за медичною допомогою у святкові дні.

1. Новорічна ялинка

Традиція ставити і прикрашати на Новий рік ялинку прийшла до нас із Європи. Саме ялинка приноситиме в дім дух справжнього свята. Щоправда, з її появою можуть бути пов’язані і деякі проблеми. Так, наприклад, лісова красуня здатна викликати алергію.

Крім того, неміцно встановлена ​​ялинка загрожує господарям травмами. Особливо це актуально у випадку, коли в сім’ї є діти та тварини. Щоб не допустити цих та інших неприємностей, слід ретельно підійти до процесу вибору головного прикраси свята. Якщо ви купуєте штучну ялинку, переконайтеся, що матеріали, з яких вона виготовлена, безпечні та вогнестійкі.

Для цього попросіть у продавця сертифікат якості. Крім того, пам’ятайте, що штучна ялинка не повинна виділяти ніякого неприємного запаху. Ті ж самі справедливо щодо гірлянд та ялинкових іграшок. Слід знати, що і справжня ялина може стати джерелом алергічних реакцій. Наприклад, внаслідок її обробки будь-якими хімічними речовинами. Під час встановлення ялинки особливу увагу зверніть на її стійкість. Важливо також, щоб вона не перешкоджала пересуванню по кімнаті.

2. Святковий стіл

Відвести душу за святковим столом – святий обов’язок кожного з нас. Принаймні, так може здатися збоку, адже в новорічну ніч ми їмо все без розбору і в дуже великих кількостях. На жаль, такий підхід загрожує нетравленням, гострими запаленнями підшлункової залози та іншими розладами шлунково-кишкового тракту.

Щоб уникнути цього, запам’ятаєте кілька простих правил. Так, не слід голодувати в ожиданні святкового столу, сподіваючись потім отримати можливість з’їсти побільш смачненького. Це навряд чи знизить обсяг споживаної їжі, і напевно викличе стрес із боку травної системи.

Найкраще харчуватися як завжди, а за годину до застілля перекусити бутербродом або яблуком. Вибираючи асортимент святкових страв, усупереч сформованій традиції, постарайтеся мінімізувати кількість важких майонезних салатів. В крайньому випадку використовуйте сметану. До речі, лікарі радять почати трапезу з легких овочевих салатів та нарізок. Це притупите відчуття голоду і стане своєрідною підготовкою шлунка до більш важкої їжі. Намагайтеся жувати їжу якомога довше.

Тщательно пережована їжа – запорука того, що ваш шлунок вчасно подасть сигнал про ситість. При цьому будьте обережні з алкоголем, пам’ятайте, що він посилює апетит. Ні в якому разі не примушуйте шлунок, прагнучи спробувати все, що є на столі. Тим, хто не може утриматися від такого собкусу, гастроентерологи радять обмежитися маленькими порціями страв, а крім того – скористатися ферментними препаратами, що покращують травлення.

Якщо ж ви все-таки перевантажили травну систему, на наступний день допоможіть їй упоратися з наслідками переїдання. Для цього відмінно підійде одноденна монодієта з вживанням добре провареної вівсяної каші. Завдяки їй вам вдалося швидко і без наслідків очистити і розвантажити свій кишечник.

3. Алкоголь

Новий рік, без сумніву, б’є будь-які рекорди за кількістю споживаного алкоголю. Як наслідок, у цей період і медики можуть похвалитися рекордною кількістю пацієнтів із алкогольною інтоксикацією. Перебір спиртного – найпростіший спосіб іспороти свято. Уникнути цього, за словами лікаря-нарколога Тимура Молдагалієва, не так вже й складно, головне – серйозно поставитися до вибору напою та процесу його вживання.

Так, усім відомо, що алкогольні напитки не можна змішувати, а вже якщо і робити це, то виключно в бік підвищення градуса. Ні в якому разі не вживайте спиртне на натщесерце. Якщо ви побоюєтеся, що можете перебрати, випийте за годину до застілля кілька таблеток активованого вугілля та обов’язково перекушуйте після шкірного тосту.

Не слід запивати алкоголь газованими напитками: вуглекислий газ прискорює всмоктування спиртного в дах, а отже, сп’яніння настане швидше. Закушувати алкогольні напитки бажано такими продуктами, як солоні огірки, оселедець чи квашена капуста. Сважається, що жирна їжа сприяє більш повільному засвоєнню алкоголю, однак така закуска в поєднанні зі спиртним дуже шкідлива для органів травлення. Якщо ви відчуваєте, що трохи перебрали, відмовтеся від чергового тосту.

Замість цього постарайтеся випити якомога більше рідини. Однак урахуйте, що цей спосіб не дуже корисний для шлунково-кишкового тракту. Нейтралізувати алкоголь також допоможе фізична активність, тому якщо вас запрошують трохи прогулятися чи потанцювати, погоджуйтесь. Прогулянка на морозному повітрі допоможе і в боротьбі з похміллям. Крім того, відмінний спосіб підбадьоритися “після вчорашнього” – прийняти контрастний, а якщо ви досить загартовані – і холодний душ. Бульйон, кисломолочні продукти і розсіл також будуть з ранку як можна до речі. Щоб очистити організм від продуктів розпаду, постарайтеся протягом дня після застілля пити більше рідини.

4. Піротехніка

Феєрверки, петарди та хлопави – незмінні супутники Нового року. Проте саме вони щорічно затьмарюють свято тисяч людей. Травми, отримані при невмілому поводженні з піротехнікою або через низьку якість петард і хлопувань, можуть бути дуже серйозними. Ось чому слід купувати лише оригінальну продукцію. Для цього у продавця слід вимагати сертифікат.

Також до товару має додаватися чітка інструкція. Звертайте увагу і на термін придатності, навіть якщо петарди або хлопушки трохи прострочені, відмовтеся від покупки. До речі, багато експертів і лікарів радять взагалі відмовитися від петард зважаючи на їх підвищену травмонебезпечність. Щодо феєрверків, то їх слід запускати на досить віддаленому відстані від житлових будинків. При цьому в жодному разі не спрямовуйте “снаряд” на людини, а також будьте дуже обережні при підпалюванні гніту.

Багато батьків вважають бенгальські вогні абсолютно безпечними, а тому безтурботно довіряють поводженню з ними навіть маленьким дітям. Це велика помилка. Адже іскра від бенгальського вогню може запросто потрапити у око. Наслідки такої халатності будуть дуже сумні. Крім того, нерідко бенгальські вогні стають причиною пожеж.

5. Травми

Святкові гуляння – прекрасна новорічна традиція, але вона таїть у собі чималі опасности. Адже подібним прогулянкам нерідко передують рясні узливання. А це додатковий фактор ризику на слизьких зимових вулицях. Таким чином, до гулянь потрібно підготуватися заздалегідь. Наприклад, вибрати відповідну взуття і теплий зручний одяг. Пам’ятайте, що при будь-якому падінні краще повернутися додому, а при підозрі на перелом або вивих в першу чергу необхідно знерухомити кінцівку.

Алкоголь притупляє чутливість, а тому насправді травма може бути набагато серйознішою, ніж здається на перший погляд. Те саме стосується і переохолодження організму. Під впливом спиртного людині властиво недооцінювати той факт, що він замерз. Тому якщо ви дуже добре випили, а на вулиці досить холодно, краще утримайтеся від прогулянки. І насамкінець, пам’ятайте, що не так вже й рідко причиною травми стає пробка від шампанського. Найчастіше вона травмує очі.

Тому в момент відкриття ніколи не спрямовуйте пляшку з шампанським на людину. Навіть шуткою. Пам’ятайте, що на Новий рік багато аптек не працюють, тому про всяк випадок заздалегідь перевірте свою аптечку на наявність засобів першої допомоги: мазі від опіків, зеленки, пластиру, бинтів.