Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Тричі негативний рак молочної залози

Тричі негативний рак молочної залози

Тричі негативний рак молочної залози – агресивний варіант злоякісної неоплазії грудей, при якому пухлинні клітини не мають рецепторів до естрогену, прогестерону та епідермального фактора росту. Виявляється наявністю щільного об’ємного утворення, виділеннями із соска, деформацією молочної залози, змінами шкіри, збільшенням регіонарних лімфовузлів. Діагностується за допомогою УЗД, мамографії, цитологічного та імуногістохімічного аналізу. Лікування комбіноване з радикальною мастектомією, променевою терапією та призначенням кількох цитостатичних препаратів.

Загальні відомості

Тричі негативний, або трипл-негативний (Triple negative) рак молочної залози зустрічається у 10-20% пацієнток із діагностованим злоякісним новоутворенням грудей. На відміну від люмінальних форм пухлинного процесу (гормонозалежного та HER2/Neu підтипів), ТНРМЗ вражає переважно жінок молодого віку, має інші фактори ризику та менш диференційовану морфологічну структуру. Такі новоутворення характеризуються високою проліферативною активністю, агресивною течією з дуже швидким зростанням та вісцеральним метастазуванням. Це зумовлює особливе значення своєчасного виявлення патології, пошуку нових форм терапії, первинної та вторинної профілактики.

Тричі негативний рак молочної залози

Причини ТНРМЗ

Єдиної теорії виникнення цієї форми злоякісних неоплазій поки що не існує. З ймовірністю її розвиток є результатом генетичних аномалій. Про спадкову природу неопроцесу свідчать дані багаторічних статистичних спостережень, що проводяться фахівцями у сфері онкологічної мамології, та дослідження структури ДНК:

  • Наявність раку грудей у ​​роду. При тричі негативному раку молочної залози кореляція між захворюваністю та відомостями про злоякісні неоплазії грудних залоз у родичів найбільш помітна. Ця форма раку належить до категорії про сімейних пухлин.
  • Поширеність в окремих етногрупах. Трипл-негативний рак грудей частіше зустрічається у жінок негроїдної раси, особливо афроамериканців. Це може свідчити про активність певних генів, що успадковуються.
  • BRCA мутації. У пацієнток із тричі негативним новоутворенням часто визначаються мутації у BRCA-1 гені. Ця ділянка ДНК є онкосупресорною і в нормі відповідає за синтез захисних факторів, що запобігають малігнізації клітин.
  • Активний онкоген FAM83B. За спостереженнями американських учених, надмірна експресія цього гена змінює поведінку нормальних клітин, викликаючи у них прояв пухлинної активності. Видалення гена дозволяє придушити проліферацію клітин неоплазії.

З інших факторів, що підвищують ризик розвитку тричі негативної пухлини молочної залози, онкомамологи відзначають тривалий неконтрольований прийом оральних контрацептивів, радіаційні дії при променевій терапії деяких захворювань, травми грудної залози. Прямої залежності між цією патологією та дисгормональними станами не виявлено.

Патогенез

Оскільки на поверхні ракових клітин при тричі негативних об’ємних утвореннях відсутні специфічні рецептори до жіночих статевих гормонів та онкопротеїну, механізм їх зростання відрізняється від патогенезу інших форм раку, не пов’язаний із циклічними змінами в жіночому організмі. Найімовірніше, розвиток неоплазії обумовлено придушенням процесів апоптозу (запрограмованої загибелі клітинних структур) та пухлинної супресії. За даними досліджень, у хворих із тричі негативними новоутвореннями інактивований білок GDF11, що має супресорний ефект. По поки що незрозумілих причин дозрівання протеїну в атипових клітинах зупиняється, і він накопичується в неактивній формі. Це сприяє швидкому неконтрольованому зростанню злоякісного утворення з низькою диференціацією клітин та їх дисемінацією по організму. Найчастіший вид ТНРМЗ – низькодиференційована протокова карцинома.

Класифікація

Систематизація форм тричі негативного раку молочних залоз ще продовжується. Захворювання представлене декількома підтипами, які відрізняються ступенем агресивності, але поки що не виділені у самостійні клінічні групи. Найбільш поширеною є класифікація пухлини з урахуванням особливостей гістологічної будови:

  • Базальноподібний ТНРМЗ. У 70-75% випадків рак є базальноподібним. Але ці терміни не синонімічні, оскільки до 20% неоплазій із такою гістологією не належать до категорії тричі негативних.
  • Небазальноподібний ТНРМЗ. До 25% тричі негативних пухлин належать до категорії рідкісних гістологічних варіантів, таких як, наприклад, плоскоклітинна та апокринова карциноми.

Симптоми ТНРМЗ

Клінічні прояви тричі негативної пухлини суттєво не відрізняються від симптоматики інших різновидів раку молочних залоз, проте швидкість розвитку пухлинного процесу є вищою. Основний симптом неоплазії – наявність щільного малоеластичного об’ємного утворення у тканинах грудних залоз, яке жінка може виявити випадково чи під час самообстеження. На початкових етапах ущільнення безболісне, у міру зростання, що призводить до здавлювання та проростання навколишніх тканин, може виникнути біль, не пов’язаний із фазами менструального циклу. Відмінна риса трипл-негативного раку – швидке збільшення розмірів. Часто спостерігається втягування сосків, збільшення об’єму молочної залози через її набряк, ущільнення шкіри внаслідок порушення лімфоструму, зміни шкіри над пухлиною.

Більшість пацієнток відзначаються виділення з сосків, зазвичай – рідкі жовтуваті чи кров’янисті. У пахвовій області за ураження рано починають визначатися збільшені лімфатичні вузли. У міру прогресування захворювання з’являються ознаки пухлинної інтоксикації: слабкість, швидка стомлюваність, відсутність апетиту, різке зниження ваги, у деяких пацієнток свербіж шкіри і суглобові болі. Метастазування ТНРМЗ супроводжується порушенням функцій уражених органів та систем: жовтяничністю шкірних покривів, кашлем, задишкою, втратою зору, судомними нападами та ознаками органних порушень.

Ускладнення

Тричі негативний рак грудних залоз – один із найбільш несприятливих видів злоякісних неоплазій. Його основним ускладненням є швидке метастазування з розвитком вторинних осередків у різних органах. Перехід захворювання в термінальну стадію супроводжується раковою кахексією і, залежно від локалізації метастазів, накопиченням рідини в плевральній порожнині, легеневими кровотечами, грубими розладами з боку ЦНС, печінковою недостатністю, сліпотою та ін. Окрему групу ускладнень складають наслідки застосовуваних хіміотерапевтичних, лікування.

Діагностика

Вкрай агресивний характер пухлинного процесу при ТНРМЗ обумовлює важливість раннього виявлення неоплазій. Завданнями діагностичного етапу є оцінка розмірів та локалізації новоутворення, підтвердження його морфологічних та імуногістохімічних особливостей, виявлення регіонарних та віддалених метастатичних вогнищ. Пацієнтці рекомендовано такі дослідження:

  • УЗД грудей та мамографія. Первинні методи діагностики дозволяють визначити в молочній залозі об’ємне освіту, отримати дані про його розміри та розташування, виявити метастази в аксілярних лімфовузлах. Результати, отримані за допомогою сонографії та рентгенографії, неспецифічні та відповідають ознакам інших злоякісних пухлин. ТНРМЗ можна запідозрити за великими розмірами неоплазії (3-5 см і більше).
  • Цитологічна та імуногістохімічна діагностика. p align=”justify”> Є другим етапом обстеження при підозрі на тричі негативний пухлинний процес. Матеріал для дослідження одержують за допомогою пункційної або трепан-біопсії. При мікроскопії у препараті визначаються переважно низькодиференційовані клітини. Імуногістохімічний аналіз показує, що на їх мембранах відсутні естрогенні, прогестеронові та HER-2-рецептори.

Після лабораторного підтвердження діагнозу призначають інструментальні методи виявлення метастазів в інших органах (МРТ, КТ, рентгенографію грудної клітини у двох проекціях та ін.). За допомогою загальноклінічних та біохімічних методів оцінюють функціональний стан різних систем. Захворювання диференціюють із доброякісними пухлинами молочних залоз та іншими формами раку грудей. До постановки діагнозу залучають онколога, за потреби – терапевта, гастроентеролога, пульмонолога, гематолога, невропатолога, окуліста, нейрохірурга, анестезіолога-реаніматолога.

Лікування ТНРМЗ

Виявлення у пацієнтки тричі негативної форми раку молочних залоз потребує швидкого підбору методів, спрямованих на знищення основної пухлини та метастатичних вогнищ. Тактика ведення кожної хворої визначається індивідуально, враховується агресивне зростання та низька чутливість неоплазії до хіміотерапевтичних препаратів. Терапевтична схема призначається консиліумом фахівців і представляє комбінований варіант радикального лікування, до якого входять:

  • Хірургічне видалення пухлини. Як правило, виконують радикальну мастектомію з повним видаленням молочної залози та регіонарних лімфатичних вузлів, зазвичай уражених раковими метастазами. Така операція відноситься до розряду травматичних, але знижує ймовірність рецидиву.
  • Променева терапія. Вплив на ложі пухлини та регіональні шляхи відтоку лімфи радіаційними променями дає можливість знищити малігнізовані клітини, які могли залишитися після проведення операції. Ділянки опромінення та терапевтичні дози визначає радіолог з урахуванням даних, отриманих на діагностичному етапі.
  • Хіміотерапія. Через відсутність рецепторів до епідермального онкопротеїну та статевих гормонів такий рак відрізняється низькою чутливістю до традиційної гормональної та таргетної терапії. Для лікування пацієнток зазвичай застосовують поліхіміотерапію. Проведення генопрофілювання дозволяє більш точно підбирати препарати.

Прогноз та профілактика

Прогноз при тричі негативному раку молочних залоз зазвичай гірший, ніж за інших варіантах злоякісних неоплазій. Правильний добір поліхіміотерапевтичної схеми із призначенням сучасних цитостатиків забезпечує трирічне виживання 65-68% пацієнток з ТНРМЗ. Після п’ятирічного безрецидивного періоду прогноз стає таким самим, як при інших видах раку грудей. Результати лікування багато в чому залежать від стадії, де виявлена ​​пухлина. З урахуванням імовірно генетичної природи захворювання, специфічних методів первинної профілактики відсутні. Жінкам, які мають родичок із сімейними формами раку, рекомендовано двічі на рік, а за наявності показань і частіше проходити обстеження у мамолога та УЗД або мамографічний скринінг.

Ansiktsbehandlinger fra zo skin health.