Вірус Коксакі, яким заразилося семеро українських туристів у Турції, дістався Україні. Зокрема, спалаху інфекції зафіксували у Сумах в одному з дитсадків. Як пишуть місцеві ЗМІ, спочатку медики думали, що це аллергія. Однак потім такі самі симптоми почали проявлятися у батьків малюків. За словами головного позаштатного інфекціоніста МОЗ Ольги Голубовської, зростання захворюваності на ентеровіруси в Україні, зокрема вирус Коксакі, епідеміологи фіксують протягом останніх 5-7 років.

Традиційно ризик зараження ентеровірусами зростає у теплу пору року, коли люди вибираються на відпочинок на природу, влаштовують пікніки, купаються у відкритих водоймах. Збудники цієї інфекції здатні тривалий час виживати в навколишньому середовищі. Заразившись ними, людина, як правило, переживає легке нездужання, проте трапляється, що вируси можуть поражати центральну нервову систему та інші органи. Хворіють переважно діти та молодь.

Про Коксакі останнім часом у ЗМІ згадують часто. Що це за хвороба, чи справді вона є в Україні, наскільки небезпечна і як уберегтися від зараження?

“Віруси Коксакі – це вид ентеровірусів, що потрапляють до організму через шлунково-кишковий тракт. Це дійсно неприємна хвороба, але ускладнення після Коксакі розвиваються рідко”, — запевняє завідувач відділення організації епіддосліджень Львівського міського відділу обласного лабораторного центру МОЗ України Галина Пехтєр.

Свою назву вирус отримав на честь містечка Коксакі в США, де це захворювання було виявлено вперше (1948-1949 рр.). Його поділяють на групи А і В, кожна з яких містить підгрупи, що відрізняються за своїми властивостями. Вірус групи А інфікує шкіру та слизову оболонку, викликаючи герпетичну ангіну, гострий геморагічний кон’юнктивіт, уражає шкіру рук, стоп, слизову ротової порожнини. Вірус групи B інфікує серце, плевру, підшлункову залозу та печінку, викликаючи плевродінію (сильний біль у міжреберних м’язах), міокардит, перикардит та гепатит (запалення печінки, не пов’язане з іншими вирусами).

Хто і як може підхопити вирус?

“У групі ризику — діти віком від трьох до 10 років. Немовлята віком до півроку практично не хворіють, — говорить лікар. — Джерелом інфекції можуть бути як хворі люди, так і вирусоносії. , забруднені предмети побуту, воду та продукти харчування. хлоровмісними дезінфікуючими засобами, при нагріванні, висушуванні, під дією ультрафіолетового опромінення.

Ознаки інфікування Коксакі

З моменту зараження до прояву перших симптомів може пройти від двох до 10 днів. На початковій стадії Коксакі важко відрізнити від грипу чи інших простудних захворювань. Температура тіла різко піднімається до +39-40°С, болить голова і м’язи. Наступного дня починають проявлятися більш характерні для цього вирусу ознаки:

— на слизовій роті та на внутрішній поверхні щік з’являються маленькі бульбашки та виразки до 2 мм у діаметрі;

— може боліти горло (тоді на мигдалинах будуть пухирці);

— на ладонях, між пальцями та на стопах утворюються невеликі бульбашки, наповнені рідиною (схожі на ті, що виникають при вітрянці). Також можуть з’явитися на передпліччі та сідницях;

— висока температура буде триматися кілька днів, а потім нормалізується;

– Діарея – до 5-10 разів на день. Випорожнення – рідкі, водянисті, але без патологічних домішок (крові, слизу, гною);

– Блювота;

висип на шкірі та слизових супроводжуватиметься свербінням.

Як лікувати хворобу?

“Її, як і грип, треба вилежати, а також вживати більше води та витаминів. Залежно від симптомів, можна приймати різні лікарські засоби. При запаленні горла – антисептики. У разі, якщо перебіг хвороби важкий, можна попити протиірусні засоби. Однак не варто займатися самолікуванням!

Щоб запобігти інфікуванню:

— дотримуйтесь правил особистої гігієни і навчайте цьому дітей (дбайливо мий руки гарячою водою з милом, особливо перед прийомом їжі, після відвідування громадських місць, туалету);

– своєчасно міняйте постіль, рушники, стежте за чистотою одягу;

– Проводьте регулярне вологе прибирання і провітрюйте приміщення;

– мийте кухонний посуд гарячою водою з використанням миючих засобів;

– використовуйте окремий інвентар (ножі, дошки) для сирих та готових продуктів;

– купайтеся винятково у відведених для цього місцях, при купанні уникайте потрапляння води в рот;

– вживайте лише свіжі продукти харчування, ретельно вимиті та оброблені гарячою водою фрукти, ягоди, зелень, овочі;

– пийте кип’ячену або бутильовану воду.