ПОКОЛІННЯ “ГОЛОВА ВНИЗ”

У нас у редакції на планерках всі сидять, уткнувшись у смартфони, – новини шукають. І лише один із начальників привертає увагу. Він відкидається на спинку крісла, сідає рівно, а свій смартфон тримає на рівні обличчя на витягнутій руці.

Я раніше думала, що він когось фотографує і навіть махала йому рукою. Але виявилося, він просто правильно тримає свій смартфон, зберігаючи поставу і не завантажуючи шию та хребет.

Вчені вже сто разів говорили, що гаджети псують нам і нашим дітям зір, що гаджети лишають нас живого спілкування, що гаджети здатні зіпсувати будь-який захід (особливо якщо є халявний Wi-Fi). Тепер вчені називають нас поколінням, “скрюченим” над смартфонами. Чи покоління “голова вниз”.

І справді, варто озирнутися – діти граються зі смартфонами, студенти не відриваються від смартфонів, дорослі люди зависають над екранами, іноді навіть переходячи дорогу та гуляючи по вулиці. Класичний сімейний вечір – це три-чотири смартфони або планшети.

НУ І ГАД Ж ТІ!

І головне, як ми дивуватись на екран телефону? ЗВЕРХУ Вниз, сильно нахиливши голову і зігнувши шию, згорбившись. Класична посадка смартфона. СМС, соцмережі, фотографії, чати, месенджери, пошта і т. д. – все це псує наш хребет. Але, як з’ясували вчені зовсім недавно, не тільки хребет, але ще й психіка страждає від регулярного зависання над екраном телефону.

А ТЕПЕР – I-ГОРБАТІЙ!

Фізіотерапевт з Нової Зеландії Стів Огуст регулярно стикається з скаргами пацієнтів на болі в шиї та спині. І він називає цей синдром “i-горб”, натякаючи на айфон (i-phone). Інші лікарі дають цій проблемі назву “друкарська шия”. Голова важчає п’ятеро! Представляєте, як важко в цей момент шиї?! Яке сильне напруження відчуває хребет!

30 років тому до лікаря Огусту з проблемою болю в шиї зверталися в основному бабусі, верхня частина спини у них становилася з віком нерухомою, з’являвся невеликий горб, постава губилася, спина скрючувалася. Тепер Стів Огуст говорить, що з такою ж бабусиною проблемою до нього приходять молоді люди і навіть підлітки.

ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ ВПАДАЄ В ДЕПРЕСІЮ

Але, крім смартфонів, вчені знайшли та інших ворогів постави. Коли нам сумно, ми сутулимося. Коли нам страшно, ми теж намагаємося як би піти в себе, зігнутися. Дослідження показали, що люди, які страждають на клінічну депресію, зазвичай згинаються в те саме положення, що нагадує “друкарську шию”.

А ще постава не тільки показує наш емоційний стан, але, згідно з дослідженням, опублікованим у психологічному журналі Health Psychology доктором Швітою Наір та її колегами, постава може сама викликати певні емоції.

Під час експерименту вчені пропонували людям сісти в зручному положенні, а потім ставили питання. У тих, хто сутулився і сидів згорбившись, самооцінка та настрій, а також стресостійкість були на порядок нижчі і гірші, ніж у тих, хто рівно сидить.

А ще постійна напруга в шиї і в хребті веде до зниження продуктивності праці. Так що наше бажання за допомогою смартфона працювати якнайбільше призводить до того, що працюємо ми все гірше і гірше.

До речі, дослідження, проведене кілька років тому в Японії серед школярів, яке показало, що діти, які сидять рівно і тримають спину, вчаться краще, схоплюють новий матеріал швидше і загалом налаштовані більш позитивно.

ЧОМУ ВІД СМАРТФОНУ БОЛІТИ СПИНА

  • Наша голова важитиме приблизно 4 – 5 кг.
  • Дивлячись на екран смартфона, ми згинаємо шию і нахиляємо голову (або верхню частину тіла вперед під кутом 60 градусів. І тут уже шия повинна тримати не 4 – 5 кг голови, а більше).
  • Під нахилом до 60 градусів голова важить і навантажує хребет як 27-кілограмовий вантаж.

ЩО ДІЛАТИ З “ДРУКАРСЬКОЮ ШИЄЮ”?

Чи не користуватися смартфоном не вийде. Але можна, знаючи проблему “друкарської шиї”, тримати телефон інакше.

Отже:

  1. Розпряміть плечі, тримайте голову прямо, дивіться перед собою, піднімайте телефон до рівня очей, а не опускайте голову вниз.
  2. Кілька разів на день робіть собі масаж двох груп м’язів плечей та шиї (ліворуч та праворуч). Це допоможе відновлювати еластичність м’язів.
  3. Пам’ятайте про те, що ваша постава може покращити ваш настрій, підвищити самооцінку та впевненість. Так що “розправте крила”.