Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Я
ЯЩУР
ЯЩУР – інфекційне захворювання, яке спричинюється вірусом, що належить до родини Picornaviridae, роду Aphtovirus; існують сім серотипів вірусу Я. (А, О, С, Азія 1, SAT 1, SAT 2 i SAT…
ЯТРАЛІПТИЧНИЙ
ЯТРАЛІПТИЧНИЙ – такий, що означає введення ліків через шкіру шляхом втирання та розтирання.
ЯТРИЧНИЙ
“Ятричний” – це прикметник, що походить від грецького слова “iatrikos” (лікарський, медичний). Він означає “той, що стосується медицини або лікаря”. Наприклад, “ятричний засіб” — це лікарський засіб, що має відношення…
ЯТРО-
“ЯТРО-” — це префікс, що походить від грецького слова “iatros” (ἰατρός), яке означає “лікар” або “лікування”. У мовах, зокрема в українській, цей префікс використовується для утворення слів, що мають відношення…
ЯТРОГЕНІЯ
Ятрогенне захворювання – це захворювання, яке виникає як наслідок лікування чи медичних процедур, проведених для лікування іншого стану чи хвороби. Термін “ятрогенне” походить від грецького слова “iatros,” що означає “лікар,”…
ЯТРОГЕННЕ ЗАХВОРЮВАННЯ
Ятогенне захворювання – це будь-яке захворювання або ускладнення, що виникає внаслідок медичних дій, незалежно від того, чи були ці дії правильними або неправильними. Вони можуть бути результатом лікування, діагностики, профілактики…
ЯТРОГЕННЕ ЗАХВОРЮВАННЯ І КАТЕГОРІЇ
Я. З. І КАТЕГОРІЇ – захворювання, патологічні процеси, незвичайні смертельні реакції, зумовлені неадекватними, помилковими або неправильними медичними діями, що стали безпосередньою причиною смерті.
ЯТРОГЕННЕ ЗАХВОРЮВАННЯ ІІ КАТЕГОРІЇ
Я. З. ІІ КАТЕГОРІЇ – захворювання, патологічні процеси, реакції і ускладнення, що зумовлені медичними діями, які проведені відповідно до обгрунтованих показань і виконаних правильно.
ЯТРОГЕННЕ ЗАХВОРЮВАННЯ ІІІ КАТЕГОРІЇ
ЯТРОГЕННЕ ЗАХВОРЮВАННЯ ІІІ КАТЕГОРІЇ – захворювання, патологічні процеси, реакції, що не мають патогенетичного зв’язку з основним захворюванням або його ускладненням і не відіграють будь-якої суттєвої ролі в загальній танатологічній оцінці.
ЯТРОГЕННИЙ
ЯТРОГЕННИЙ – такий, що спричинений діяльністю лікаря; будь-який погіршений стан хворого, що спричинений медичними діями. Ai Слово “іатрогенний” походить від грецького “iatros”, що означає “лікар”, і “genes”, що означає “походження”…
ЯТРОФІЗИКА
ЯТРОФІЗИКА – (Ятромеханіка) напрям у медицині 16-18 ст., представники якого намагалися пояснити фізіологічні та патологічні явища на основі механіки; зіграло позитивну роль у боротьбі зі схоластикою та містикою.
ЯТРОХІМІЯ
ЯТРОХІМІЯ – напрям у медицині XVI–XVIII століть, представники якого роз глядали процеси, що проходять в організмі, як хімічні явища, хвороби – як результат порушення хімічної рівноваги і ставили завдання пошуку…
ЯУРЕ СИМПТОМ
ЯУРЕ (Г. Г. ЯУРЕ) СИМПТОМ (1) – болючість при натискуванні над гребінцем клубової кістки; ознака хронічного апендициту. (2) – ознака правобічного піддіафрагмального абсцесу: при нанесенні поштовхів рукою в підлопатковій ділянці…
ЯФФЕ – ЛІХТЕНСТАЙНА ДИСПЛАЗІЯ
ЯФФЕ – ЛІХТЕНСТАЙНА (H. L. JAFFÉ – L. LICHTENSTEIN) ДИСПЛАЗІЯ – див.: Фіброзна остеодисплазія.
ЯЧМІНЬ
ЯЧМІНЬ (HORDEUM) – рід рослин родини злакових. Одно- та багаторічні трав’янисті рослини із солом’яним стеблом завдовжки 50–110 см. Цвіте в травні- червні. Листки лінійні. Колоски одноквіткові. Плід – зернівка (плівчаста…
ЯЧМІНЬ ВНУТРІШНІЙ
Я. ВНУТРІШНІЙ – гостре гнійне запалення мейбомієвих залоз; виникає біль, почервоніння, набряк повіки; з боку кон’юнктиви виявляється невеликий горбик або пляма жовтого кольору на місці залози з явищами запалення; з…
ЯЧМІНЬ ЗОВНІШНІЙ
Я. ЗОВНІШНІЙ – гостре гнійне запалення однієї або більшого числа цейсових або мейбомієвих залоз; починається, звичайно, з болю, почервоніння та підвищеної чутливості краю повіки; потім на цьому місці виникає невелика…
ЯТРОМЕХАНІКА
ЯТРОМЕХАНІКА – напрям у медицині XVI–XVIII століть, представники якого намагалися пояснити всі фізіологічні і патологічні процеси на основі законів механіки (фізики).
ЯСЕН ЗВИЧАЙНИЙ
ЯСЕН ЗВИЧАЙНИЙ (FRAXINUS EXCELSIOR L.) – високе дерево, з темно-сірою корою і чорними оксамитовими бруньками. Листки непарнопірчасті, з сидячими продовгувато-ланцетними загостреними прилистками. Цвіте у квітні-травні. Дія: протизапальна, потогінна, сечогінна, глистогінна.
ЯРУТКА ПОЛЬОВА
ЯРУТКА ПОЛЬОВА – див.: Талабан польовий.