SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Крижова кістка, куприк

Крижова кістка (os sacrum)

На дорсальній поверхні крижової кістки добре виражені 5 поздовжніх гребенів. Непарний серединний крижовий гребінь (crista sacralis mediana) утворився від зрощення остистих відростків. З боків від нього проходить парний присередній крижовий гребінь (crista sacralis medialis), який виник в результаті зрощення суглобових відростків крижових хребців. Поруч із присередніми крижовими гребенями видно 4 пари задніх крижових отворів (foramina sacralia posteriora). З кожного боку від цих отворів розташований бічний крижовий гребінь (crista sacralis lateralis) – місце зрощення поперечних відростків крижових хребців.

Ззовні від задніх крижових отворів з кожного боку є стовщення – бічна частина (pars lateralis), на якій міститься вушкоподібна  поверхня  (faсіes  auricularis)  для  з’єднання з однойменною поверхнею клубової кістки. Між цією суглобовою поверхнею і бічним гребенем добре помітна горбистість крижової кістки (tuberositas ossis sacri), до якої кріпляться зв’язки і м’язи. У середині крижової кістки від її основи до верхівки проходить крижовий канал (canalis sacralis), який утворений хребцевими отворами крижових хребців. Канал закінчується крижовим розтвором (hiatus sacralis). З кожного боку розтвору помітний крижовий ріг (cornu sacrale) – залишок суглобових відростків.

Куприкова кістка, або куприк (os coccygis; coccyx), є гомологом  хвостового  скелета  тварин.  У дорослої людини куприк складається з 3–5 рудиментарних куприкових хребців (vertebrae coccygeae). Куприк має трикутну форму, дещо зігнутий вперед. Його основа спрямована догори, верхівка – вниз. Основа куприка з’єднана з верхівкою крижової кістки, на задньому краї куприка з кожного боку є куприковий ріг (соrnu coccygeum). Обидва роги спрямовані догори, назустріч крижовим рогам. У людей похилого віку куприкові хребці зрощені в одну кістку, а у жінок і  молодих  людей  нерідко  з’єднані  між  собою за допомогою хрящових пластинок.