Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна МКХ-10-АМ РОЗЛАДИ ОСОБИСТОСТІ ТА РОЗЛАДИ ПОВЕДІНКИ У ЗРІЛОМУ ВІЦІ (F60-F68)

РОЗЛАДИ ОСОБИСТОСТІ ТА РОЗЛАДИ ПОВЕДІНКИ У ЗРІЛОМУ ВІЦІ (F60-F68)

Цей блок включає різні стани та моделі поведінки клінічного значення, які є стійкими та виражають характерний спосіб життя особи та відношення до себе та інших людей. Деякі з цих станів та моделей поведінки виникають на ранньому етапі розвитку особистості в результаті конституціональних факторів та соціального досвіду, в той час як інші характерні для більш пізнього періоду. Специфічні розлади особистості (F60.-), змішані та інші розлади особистості (F61) та стійкі зміни особистості (F62.-) є глибоко укоріненими та стійкими моделями поведінки, які проявляються як негнучка реакція на ряд особистих та соціальних ситуацій. Вони надзвичайно сильно відрізняються від способу пізнання, мислення, відчуття та взаємодії з іншими, характерних для іншого середньостатистичного представника цієї ж культури. Такі моделі поведінки є стійкими та охоплюють численні прояви поведінки та психологічного функціонування.
Вони часто, але не завжди, пов’язані з суб’єктивними тривогами різного ступеня та проблемами, пов’язаними з соціальною активністю.

F60 Специфiчнi розлади особистості
▼0512

Це серйозні розлади особистості та моделей поведінки особи; вони не пов’язані безпосередньо з захворюванням, ушкодженням або іншою травмою головного мозку чи з іншим психічним розладом. Як правило, вони поширюються на декілька аспектів особистості та майже завжди
пов’язані з серйозною особистою тривогою та соціальними потрясіннями. Вони починають проявлятися ще у дитинстві або у юності та зберігаються на все життя.

F60.0 Параноїдний розлад особистості Цей розлад характеризують наступні риси: надмірна чутливість до перешкод і відмов, нездатність пробачати образи, підозрілість і тенденція викривлено сприймати реальні явища, хибно тлумачити дії інших людей (нейтрального або дружнього характеру) як демонстрацію ворожості або презирливого ставлення, невиправдані підозри, що торкаються подружньої невірності, які постійно виникають, загострене усвідомлення своїх особистих прав і войовнича готовність їх відстоювати. Досить часто спостерігаються гіпертрофована зарозумілість і постійна схильність співвідносити будь-які факти і явища дійсності з власною особою.
Особистість (розлад особистості):

  • експансивно-параноїдна (ий)
  • фанатична (ий)
  • параноїдна (ий)
  • кверулянтна (ий)
  • сенситивно-параноїдна (ий)

Виключено:

Параноя:

  • БДВ (F22.0)
  • кверулянтна (F22.8)

Параноїдний(а):

  • психоз (F22.0)
  • шизофренія (F20.0)
  • стан (F22.0)

F60.1 Шизоїдний розлад особистості
Розлад особистості, який характеризується відмовою від чуттєвих, соціальних та інших контактів та віддання переваги фантазіям, самотності та інтроспекції.
Здатність висловлювати почуття та відчувати задоволення обмежена.

Виключено:
Синдром Аспергера (F84.5)
Маячний розлад (F22.0)
Шизоїдний розлад у дитячому віці (F84.5)
Шизофренія (F20.-)
Шизотиповий розлад (F21)

F60.2 Дисоціальний розлад особистості
Розлад особистості, який характеризується нехтуванням соціальних обов’язків та байдужим ставленням до почуттів інших осіб. Характерна надзвичайно велика невідповідність між поведінкою та існуючими соціальними нормами. Поведінка не змінюється навіть після негативного досвіду, у тому числі покарання. Спостерігається досить низька толерантність до невдач та схильність до агресивності, у тому числі до насильства. Існує схильність до звинувачення інших або подання досить правдоподібних версій своєї поведінки, що призводить до конфлікту з суспільством.
Особистість:

  • аморальна
  • антисоціальна
  • асоціальна
  • психопатична
  • соціопатична

Виключено:
Розлади поведінки (F91.-)
Емоційно нестійкий розлад особистості (F60.3-)

F60.3 Емоційно нестійкий розлад особистості
Розлад особистості, який характеризується тенденцією до імпульсивних актів, без урахування ймовірних наслідків; настрій нестабільний та мінливий. Існує схильність до емоційних вибухів та нездатність їх контролювати. Існує звичка сперечатися та конфліктувати з іншими, особливо коли імпульсивні акти отримують відсіч або піддаються критиці. Розрізняють два типи розладів:

імпульсивний тип, який характеризується переважно емоційною нестабільністю та відсутністю контролю над імпульсами, та

межовий тип, який, крім того, характеризується порушенням образу свого «Я» та відсутністю ясного уявлення про нього, а також про свої наміри, цілі та внутрішні переваги, хронічним відчуттям спустошеності, інтенсивними, напруженими та нестабільними стосунками з іншими людьми, схильністю до самогубства та спробами вчинити акти самокаліцтва.

Виключено: дисоціальний розлад особистості (F60.2)

◙F60.30 Імпульсивний тип
Особистість (розлад особистості):

  • агресивна (ий)
  • вибухова (ий)

◙F60.31 Межовий тип

F60.4 Демонстративний розлад особистості
Розлад особистості, який характеризується поверховістю та лабільністю емоцій, самодраматизацією, театральністю, перебільшено інтенсивним проявом емоцій, навіюваністю, егоцентричністю, потуранням своїм бажанням, абсолютною зневагою до почуттів інших людей, вразливістю та постійним пошуком визнання, збуджуючих стимулів та уваги.
Особистість (розлад особистості):

  • істерична (ий)
  • психоінфантильна (ий)

F60.5 Ананкастичний розлад особистості
Розлад особистості, який характеризується відчуттям невпевненості, перфекціонізмом, надмірною сумлінністю, заклопотаністю деталями, упертістю, обережністю та регідністю. Можуть бути нав’язливі та небажані думки або потяги, які є не такими серйозними, як під час обсесивно- компульсивного розладу.
Особистість (розлад особистості):

  • компульсивна (ий)
  • обсесивна (ий)
  • обсесивно-компульсивна (ий)

Виключено: обсесивно-компульсивний розлад (F42.-)

F60.6 Тривожний розлад [уникнення] особистості
Розлад особистості, який характеризується постійним відчуттям напруження та тяжких передчуттів, небезпеки та неповноцінності. Присутнє постійне бажання подобатися та бути прийнятим оточуючими, надмірна чутливість до відмови та критики, уникання міжособистісних стосунків, соціальної активності через звичне перебільшення потенційних ризиків або небезпеки у повсякденному житті.

F60.7 Стан залежності особистості
Розлад особистості, який характеризується постійним пасивним перекладанням на інших відповідальності за прийняття важливих та звичайних рішень у своєму житті, страхом бути покинутим, відчуттям безпорадності та слабкості, схильністю поступатися бажанням старших та інших людей, та слабкою реакцією на вимоги повсякденного життя. Недієздатність може проявлятися у інтелектуальній та емоційній сфері; часто існує тенденція перекладання відповідальності на інших.
Особистість (розлад особистості):

  • астенічна (ий)
  • неадекватна (ий)
  • пасивна (ий)
  • саморуйнівна (ий)

F60.8 Інші специфічні розлади особистості
Особистість (розлад особистості):

  • ексцентрична (ий)
  • нестримана
  • недозріла
  • схильна до нарцисизму
  • пасивно-агресивна (ий)
  • психоневротична (ий)

F60.9 Розлад особистості, неуточнений
Невроз характеру БДВ
Патологічна особистість БДВ

F61 Змішані та інші розлади особистості
Ця рубрика передбачена для розладів особистості, які часто є проблематичними, але не демонструють особливу схему симптомів, які характеризують розлади, описані у F60.-. Саме тому їх часто набагато складніше діагностувати, ніж розлади, описані у F60.-.
Серед прикладів:

  • змішані розлади особистості з ознаками декількох розладів у рубриці F60.-, але без домінуючих ознак, які б дозволили поставити більш точний діагноз
  • проблематичні зміни особистості, які не були класифіковані у рубриках F60.- або F62.-, та вважаються вторинними до основного діагнозу співіснуючих афективного та тривожного розладу

Виключено: акцентуйовані особистісні риси (Z73.1)

F62 Стійкі зміни особистості, які не є ознакою ушкодження та захворювання головного мозку
Ці розлади спостерігаються у осіб зрілого віку та які мали у минулому розлад особистості внаслідок катастрофи або надзвичайно тривалого стресу, або внаслідок тяжкого психічного захворювання. Такий діагноз можна ставити лише якщо є доказ конкретної та стійкої зміни моделі сприйняття людини, яка стосується оточуючого середовища та самого (самої) себе. Зміна особистості має бути достатньо сильною та пов’язаною з негнучкою та неадаптивною поведінкою, яка була відсутня раніше до патогенного досвіду. Зміна не повинна бути прямим проявом іншого психічного захворювання або залишкових симптомів будь-якого пережитого раніше психічного розладу.

Виключено:
Розлади особистості та поведінки внаслідок захворювання, ушкодження або дисфункції головного мозку (F07.-)

F62.0 Стійка зміна особистості після катастрофи
Стійка зміна особистості, присутня принаймні два роки, після переживання катастрофічного стресу. Стрес має бути достатньо сильним, щоб його глибокий ефект не можна було пояснити вразливістю та легкою навіюваністю особи. Розлад характеризується ворожістю або підозрілістю до усього світу, соціальною ізоляцією, відчуттям спустошеності або безнадійності, хронічним відчуттям «балансування на межі», наче у стані постійного страху, та відчуженістю.
Посттравматичний стресовий розлад (F43.1) може передувати цьому типу зміни особистості.
Зміна особистості після:

  • перебування у концентраційному таборі
  • стихійного лиха
  • тривалого:
    • перебування у полоні з неминучою вірогідністю бути вбитим
    • перебування у ситуації, коли життя під загрозою, жертва терористичного акту
  • тортур

Виключено: посттравматичний стресовий розлад (F43.1)

F62.1 Стійка зміна особистості після психічної хвороби
Стійка зміна особистості, присутня принаймні два роки, після переживання психічної хвороби.
Зміна не може пояснюватися попереднім розладом особистості та має відрізнятися від залишкових симптомів шизофренії та інших станів неповного видужування від раніше перенесених психічних розладів. Такий розлад характеризується надмірною залежністю від та вимогливим ставленням до інших людей; переконанням, що хвороба змінила пацієнта та він тепер є предметом стигматизації, що призводить до того, що пацієнт не може налагоджувати та підтримувати близькі та довірливі особистісні стосунки, схильністю до соціальної ізоляції; пасивністю, низькою зацікавленістю та відмовою від участі у будь-яких розвагах на дозвіллі; постійними скаргами на хворобу, які можуть бути пов’язані з іпохондричними скаргами та поведінкою як під час хвороби; дисфоричним та лабільним настроєм не через наявність психічного розладу або раніше пережитого психічного розладу з залишковими афективними симптомами; та довготривалими проблемами у виконанні соціальних функцій та професійних завдань.

F62.8 Інші стійкі зміни особистості
Хронічний синдром хворобливої особистості

F62.9 Стійка зміна особистості, неуточнена

F63 Розлади звичок та спонукань
До цієї рубрики віднесені розлади поведінки, які не класифікуються у межах інших рубрик. Ці розлади характеризуються повторюваними діями, які виникають нездоланно, не мають раціональної мотивації, не підлягають свідомому контролю, а їх реалізація шкодить самому пацієнту. Пацієнт стверджує, що така поведінка пов’язана з неподоланними внутрішніми імпульсами. Причина цих розладів незрозуміла, та вони зібрані разом через зовнішню схожість клінічних проявів, а не через те, що вони мають певні спільні ознаки.

Виключено:
Звичне зловживання алкоголем або психоактивними препаратами (F10-F19)
Розлади звичок та спонукань сексуального характеру (F65.-)

F63.0 Патологічна пристрасть до азартних ігор
Розлад характеризується частими епізодами участі в азартній грі. При цьому потяг до гри виникає нездоланно. Така поведінка суперечить соціальним, родинним та матеріальним цінностям і зобов’язанням особи.
Компульсивний потяг до азартних ігор

Виключено:
Надмірне захоплення азартною грою у хворих, що страждають маніакальним психозом (F30.-)
Схильність до азартних ігор та укладання парі БДВ (Z72.6)
Захоплення азартною грою у особистостей з дисоціативними розладами (F60.2)

F63.1 Патологічне бажання здійснювати підпали [піроманія]
Розлад характеризується немотивованими актами або спробами підпалювання будь-яких об’єктів.
У людини виникають часті непоборні думки, пов’язані з виглядом вогню, а також спостерігається підвищений інтерес до пожежної техніки. Часто спостерігається зростання внутрішнього напруження перед актом підпалу, а відразу після його здійснення – настання сильного збудження.

Виключено:
Підпал (здійснений):
• дорослою людиною з дисоціативним розладом особистості (F60.2)
• у стані алкогольної інтоксикації або після вживання психоактивних препаратів (F10-F19 з
загальним четвертим знаком .0)
• як підстава для спостереження при підозрі на психічну хворобу (Z03.2)
• при розладах поведінки (F91.-)
• при психічних захворюваннях органічного походження (F00-F09)
• при шизофренії (F20.-)

F63.2 Патологічна схильність до крадіжок [клептоманія]
Розлад характеризується періодично виникаючим нездоланним потягом до крадіжки різних речей без наміру отримати особисту чи матеріальну користь. Викрадені речі особа викидає, віддає або залишає собі. Перед крадіжкою виникає переживання наростаючої внутрішньої напруги, а в процесі та одразу після скоєння акту – відчуття особливого задоволення.

Виключено:
Депресивний стан при здійсненні крадіжки (F31 -F33)
Органічні розлади психіки (F00-F09)
Крадіжки, здійснені у місцях торгівлі, у магазинах, як підстава для спостереження при підозрі на психічну хворобу (Z03.2)

F63.3 Трихотиломанія (нав’язливе висмикування волосся)
Розлад характеризується періодично виникаючим нездоланним потягом до виривання волосся на голові чи бровах, внаслідок чого спостерігається помітна їх втрата. Потягу передує тривога і наростаюча внутрішня напруга, після нього виникає переживання полегшення та задоволення. Такий діагноз ставити неможна, якщо існує запалення шкіри, або якщо висмикування волосся є реакцією на маячний стан або галюцинації.
Виключено: стереотипний руховий розлад з висмикуванням волосся (F98.4)

F63.8 Інші розлади звичок та спонукань
Інші види постійної повторюваної дезадаптивної поведінки, які не є вторинним проявом визначеного психопатологічного синдрому, за яких пацієнт постійно не може протистояти імпульсам здійснити певну дію. Цій дії передує відчуття напруги та виникає відчуття задоволення
в процесі.
Переміжний розлад вибухового характеру

F63.9 Розлад звичок та спонукань, неуточнений

F64 Розлади статевої ідентифікації

F64.0 Транссексуалізм
Особа прагне жити та бути прийнятою у суспільстві як представник протилежної статі. Зазвичай, це супроводжується дискомфортом або неприйнятністю анатомічної статі. Особа прагне змінити стать, використовуючи методи хірургічної корекції та гормональної терапії.

F64.1 Двоїстий трансвестизм
Розлад характеризується періодичним переодяганням і використанням вбрання протилежної статі.
Ця поведінка мотивується бажанням відчути задоволення від тимчасової належності до іншої статі. При цьому відсутнє прагнення до зміни статі, її хірургічної корекції. Епізод переодягнення не супроводжується сексуальним збудженням.
Розлад сприйняття своєї статевої індивідуальності у підлітків або дорослих, що не носять транс сексуального характеру

Виключено: фетишизований трансвестизм (F65.1)

F64.2 Розлад статевої ідентифікації у дітей
Цей розлад виникає ще у ранньому дитинстві задовго до початку пубертатного періоду і характеризуються постійною незадоволеністю своєю статтю, з наполегливим бажанням належати та заявами про належність до іншої статі. Це виявляється у прагненні одягатися відповідним чином, грати в гру, притаманну дітям протилежної статі, і негативізмом відносно осіб своєї статі.
Для встановлення такого діагнозу має бути глибокий розлад нормальної статевої ідентифікації; звичайна невідповідність стереотипній сексуальній поведінці для дівчинки або дівчачі ознаки поведінки у хлопчиків є недостатніми. Розлади статевої ідентифікації у осіб, які досягли статевої зрілості або знаходяться у процесі статевого дозрівання класифікуються у рубриці F66.-.

Виключено:
Егодистонічна статева орієнтація (F66.1)
Розлад у період статевого дозрівання (F66.0)

F64.8 Інші розлади статевої ідентифікації

F64.9 Розлад статевої ідентифікації, неуточнений
Психічне порушення ставлення до своєї статевої належності БДВ

F65 Сексуальні розлади
Включено: парафілії

F65.0 Фетишизм
Сексуальне збудження реалізується за допомогою бездушних речей. До фетишів належать речі, які є зовнішніми атрибутами окремих частин людського тіла, такі як предмети одягу чи взуття.
Іншими поширеними прикладами є предмети, виготовлені з певних матеріалів: гума, пластик або шкіра. Фетиші можуть мати різний ступінь важливості для особи. Іноді вони використовуються лише для посилення сексуального збудження, яке досягається у звичайний спосіб (наприклад, коли партнер вдягнений у особливий одяг).

F65.1 Фетишизований трансвестизм
Розлад характеризується перевдяганням у вбрання протилежної статі, щоб викликати у себе сексуальне збудження та створити уявний образ особи протилежної статі.

Фетишизований трансвестизм відрізняється від транссексуального трансвестизму своєю добре визначеною асоціацією з сексуальним збудженням, та після оргазму та спаду сексуального збудження виникає бажання зняти з себе одяг протилежної статі. Він може спостерігатися як початкова стадія розвитку транссексуалізму.
Трансвестивний фетишизм

F65.2 Ексгібіціонізм
Розлад характеризується періодично виникаючим прагненням виставляти на показ свої статеві органи перед незнайомцям (зазвичай, особами протилежної статі). Оголення відбувається у громадських місцях, без бажання або наміру до здійснення статевого акту. Як правило, але не
обов’язково, оголення викликає сексуальне збудження та супроводжується мастурбацією.

F65.3 Вуаєризм
Розлад характеризується частим або постійним бажанням підглядати за людьми під час статевого акту або під час роздягання.

При цьому люди, за якими підглядають, про це не знають.
Підглядання провокує сексуальне збудження, яке реалізується за допомогою мастурбації.

F65.4 Педофілія
Розлад характеризується постійною або переважною сексуальною активністю, спрямованою на дитину (хлопчика чи дівчинку) препубертатного чи раннього пубертатного віку.

F65.5 Садомазохізм
Розлад характеризується сексуальною активністю, яка зазвичай реалізується за рахунок заподіяння фізичних страждань, принижень, зв’язування партнера. Якщо особі подобається бути об’єктом такої стимуляції, це називається мазохізм; а якщо суб’єктом – садизм. Часто особи відчувають сексуальне збудження як від садистської так і від мазохістської статевої активності.
Мазохізм
Садизм

F65.6 Множинні розлади сексуальної поведінки
Іноді зустрічається декілька аномальних статевих переваг у однієї особи, та жодна з них не переважає. Найчастішими поєднаннями є фетишизм, трансвестизм та садомазохізм.

F65.8 Інші розлади сексуальної поведінки
Існує багато інших розладів сексуальної поведінки, у тому числі непристойні телефонні дзвінки, тертя геніталіями об тіло людини, що стоїть поряд, яке відбувається переважно у публічних місцях з масовим скупченням людей, статеві акти з тваринами та використання здавлювання горла або аноксії для посилення сексуального збудження.
Фроттаризм
Некрофілія

F65.9 Розлад сексуальної поведінки, неуточнений
Сексуальні відхилення (збочення) БДВ

F66 Розлади психіки та поведінки, пов’язані зі статевим розвитком та сексуальною орієнтацією
Примітка: Сексуальна орієнтація сама по собі не повинна розглядатись як відхилення.

F66.0 Сексуальний розлад у період статевого дозрівання
Пацієнт страждає від невизначеності щодо своєї статевої ідентичності або сексуальної орієнтації, що викликає тривогу або депресію. Як правило, це характерно для підлітків, які не визначилися зі своєю сексуальною орієнтацією та не знають, чи вона гомосексуальна, гетеросексуальна чи бісексуальна, а також для осіб, які після певного періоду явно стійкої сексуальної орієнтації (часто під час довготривалих стосунків) помічають, що їх сексуальна орієнтація змінюється.

F66.1 Егодистонічна сексуальна орієнтація
Статева ідентифікація або статева перевага (гетеросексуальна, гомосексуальна, бісексуальна чи препубертатна) не викликає сумнівів, але особа прагне, щоб вона була іншою через асоційовані психологічні розлади та розлади поведінки, та може шукати спосіб змінити їх.

F66.2 Розлад сексуальних взаємовідносин
Статева ідентифікація або сексуальна орієнтація (гетеросексуальна, гомосексуальна або бісексуальна) перешкоджає створенню або підтримці взаємовідносин з сексуальним партнером.

F66.8 Інші розлади психосексуального розвитку

F66.9 Розлад психосексуального розвитку, неуточнений

F68 Інші розлади особистості та поведінки у зрілому віці

F68.0 Формування соматичних симптомів з психічних причин
Формування у пацієнта серйозного тілесного захворювання за наявності незначного нездужання або навіть за об’єктивної його відсутності. При цьому через особливий психічний стан пацієнта його погане самопочуття та здоров’я здаються йому більш серйозними, ніж вони є насправді.
Пацієнт перебуває у стані дистресу через перебільшення своїх больових відчуттів та безсилля, заглиблений у себе, постійно скаржиться, боїться, що хвороба буде тривалою, і він стане інвалідом, що біль посилиться і таке інше.
Компенсаторний невроз

F68.1 Навмисна симуляція хворобливих симптомів або свого безсилля, фізичного чи психічного [штучна хвороба]

Пацієнт регулярно симулює симптоми без будь-якої очевидної мети та може, навіть, заподіяти собі шкоду, щоб довести їх наявність. Мотивація прихована та має якісь внутрішні глибокі імпульси. Вся поведінка пацієнта направлена на відігрівання ролі хворого. Розлад часто
поєднується з помітними розладами особистості та взаємовідносин з оточуючими.
Синдром «госпітальної блохи» (перескакування з однієї лікарні до іншої)
Синдром Мюнхгаузена
«Мандрівний» пацієнт

Виключено:
Штучний дерматит (L98.1)
Особа, що симулює захворювання (з очевидною мотивацією) (Z76.5)

F68.8 Інші уточнені розлади особистості та поведінки у зрілому віці
Розлад характеру БДВ
Розлад взаємовідносин з оточуючими БДВ

F69 Неуточнений розлад особистості та поведінки у зрілому віці

Schaffung von arbeitsplätzen für lokale pi network user. Advantages of local domestic helper.