Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Отруєння зморшками
Отруєння зморшками – це інтоксикація гіромітрином та органічними кислотами, що містяться в грибах. Небезпечна ситуація виникає при неправильній кулінарній обробці продукту або при помилковому вживанні рядків – найбільш отруйних грибів, які зовні схожі на зморшки. Симптоми отруєння: розлади травлення, колапс, порушення функцій нирок і печінки. Діагностика заснована на результатах фізикального обстеження, лабораторних аналізів крові та сечі, інструментальної візуалізації (УЗД та рентгенографія органів живота, КТ та МРТ головного мозку). Лікування включає медикаментозну та екстракорпоральну детоксикацію, підтримання вітальних функцій.
Загальні відомості
Отруєння грибами – важкий і небезпечний вид біологічних отруєнь. Порушення здоров’я викликають не тільки отруйні види, а й умовно їстівні, які були неправильно опрацьовані або накопичили сторонні токсини. Представники другої групи – зморшки, які у деяких країнах вважаються делікатесом. Вони першими з’являються в лісі провесною, і на цей період припадає пік отруєнь. Враховуючи інтерес населення до «грибного полювання» та незнання правил приготування страв із знайдених у лісі грибів, патологія не втрачає актуальності у сучасній токсикології.
Отруєння зморшками
Причини
Сморчок (Morchella) – умовно їстівний гриб-дискоміцет, який широко поширений на території Росії. Він має велике і м’ясисте плодове тіло заввишки до 15 см. Зверху розташований пористий або складчастий капелюшок сіро-коричневого відтінку, який виглядає зморщеним, що і спричинило незвичайну назву цього виду грибів. Усередині ніжка і капелюшок порожнисті, тому при розрізанні навпіл вони схожі на човники.
Зморшки містять небезпечні органічні кислоти – термолабільні хімічні сполуки, які руйнуються лише при кип’ятінні та тривалому висушуванні. Отруєння зморшками можливе при порушенні техніки кулінарної обробки: вживанні у сирому вигляді, короткочасній жарінні або гасінні продукту без попереднього відварювання. Іноді інтоксикація викликана свинцем, кадмієм та іншими важкими металами, що накопичуються в грибах.
Ще одна причина отруєнь – вживання в їжу отруйних рядків (Gyromitra esculenta), які мають зовнішню схожість зі зморшками. Це великі гриби яйцеподібної форми, які ростуть на широкій ніжці і мають зморщений капелюшок. На відміну від зморшок, поверхня яких схожа на бджолині стільники, на капелюшку рядків розташовані великі та м’ясисті звивини («мозки», «ядра волоського горіха»). Рядки містять небезпечну термостабільну отруту гіромітрин.
Патогенез
Раніше токсичну дію сморчків пов’язували з наявністю гельвеллової кислоти, яка, на думку вчених минулого століття, викликала гемоліз еритроцитів та пов’язані з ним системні порушення. Нові дослідження не підтвердили існування гельвелової кислоти – її визнали лабораторною помилкою. Однак у грибах було виявлено інші види органічних кислот, здатні викликати отруєння в людини.
Набагато небезпечнішим вважається отрута гіромітрин, яким можна отруїтися, якщо переплутати рядки та зморшки. З’єднання відноситься до групи похідних гідразину, при попаданні в шлунок розпадається до метилформілгідразину та монометилгідрозину. Гіромітрин пригнічує утворення ДНК і РНК, активізує вільнорадикальне окислення, має цитотоксичну дію та провокує некроз гепатоцитів.
Отруєння зморшками
Симптоми отруєння зморшками
Гриби містять отруйні речовини, що повільно діють, тому перші ознаки інтоксикації виникають через 3-6 годин. Для отруєння зморшками характерний поліморфізм скарг, одночасне залучення до процесу кількох систем організму. Інтенсивність симптоматики залежить від віку та ваги людини: у дітей описані випадки тяжкої інтоксикації навіть після вживання 1-2 грибів, у дорослих погіршення здоров’я буває при поїданні великої порції зморшок.
Більшість випадків захворювання починається із гастроінтестинального синдрому. У пацієнта раптово виникають сильні болі та різі в животі, нудота та блювання, нестійкість випорожнень з переважанням діареї. Пізніше приєднується тахікардія, зниження артеріального тиску та інші ознаки шокового стану. Описано неврологічні симптоми: порушення координації рухів та ходи, проблеми з дрібною моторикою.
У важких випадках отруєння зморшками супроводжується жовтяничним фарбуванням шкіри та слизових оболонок, порушеннями сечовипускання аж до анурії. Симптоматику доповнюють розлади серцевої діяльності та роботи дихальної системи. Згодом приєднується придушення свідомості, людина перестає адекватно реагувати на запитання та інші зовнішні подразники.
Ускладнення
Органічні кислоти, що містяться в сморчках, в більшості випадків не становлять серйозної загрози здоров’ю. Клінічні прояви обмежуються диспепсичним синдромом та загальним нездужанням, після проведеного лікування симптоми безвісти зникають. Небезпечні ускладнення виникають при поїданні великої кількості зморшок або випадковому вживанні рядків.
При тяжких формах отруєння розвивається гостра ниркова та печінкова недостатність, токсичний шок, енцефалопатія. Через 1-2 дні від початку захворювання виникає гострий внутрішньосудинний гемоліз – посилений розпад еритроцитів. Стан проявляється болями в грудях та по всьому тілу, гіпотонією, порушеннями в системі гемостазу. Протягом найближчих 3-7 діб є ризик розвитку печінкової коми, яка часто призводить до смерті.
Діагностика
Пацієнту з ознаками гострого отруєння зморшками потрібна невідкладна допомога інфекціоніста або вузькопрофільного лікаря-токсіколога. При зборі анамнезу особливу увагу приділяють раціону харчування за останні 1-2 доби, наскільки можна беруть залишки їжі на лабораторний аналіз. Факт поїдання небезпечних грибів у поєднанні з характерною клінічною картиною – достатня умова для встановлення діагнозу. Для уточнення стану здоров’я потерпілого проводяться:
Диференційна діагностика
Правильно зібраний анамнез та уточнення виду з’їдених грибів має вирішальне значення для верифікації діагнозу. Якщо не вдалося зібрати докладну інформацію для підтвердження отруєння зморшками, диференціальну діагностику проводять з широким спектром захворювань нирок та печінки, що викликають печінкову кому, уремічну кому. Також необхідно виключити нейроінфекцію (менінгіт, енцефаліт), інтоксикацію психоактивними речовинами.
Промивання шлунка при отруєнні зморшками
Лікування отруєння зморшками
Перша допомога
На догоспітальному етапі лікарську допомогу починають з промивання шлунка для видалення залишків грибів і токсинів, що містяться в них. Процедура виконується класичним способом для пацієнтів, які перебувають у свідомості або шляхом зондового промивання для постраждалих у тяжкому стані. Потім призначають активоване вугілля та інші сорбенти у стандартних дозах, щоб зв’язати та вивести токсичні кислоти, гіромітрин та його похідні.
Інтенсивна терапія
Специфічних антидотів немає, тому лікування проводиться за загальноприйнятими в токсикології протоколами з урахуванням тяжкості стану пацієнта. Для корекції гострого гемолізу призначають інфузії сольових та колоїдних розчинів, свіжозамороженої плазми. Для детоксикації та підтримки роботи нирок використовують осмотичні діуретики. Корекцію порушень згортання крові проводять за допомогою антикоагулянтів.
При отруєнні зморшками ефективне екстракорпоральне очищення крові – плазмаферез. Під час процедури видаляють частину плазми з розчиненими в ній токсичними речовинами та продуктами гемолізу, щоб зменшити тяжкість симптоматики, запобігти гострій недостатності печінки та нирок. При критичному стані пацієнта буде потрібна респіраторна підтримка, введення інотропних препаратів та інші методи корекції вітальних функцій організму.
Прогноз та профілактика
Віддалені наслідки отруєння зморшками залежать від виду та кількості з’їдених грибів, маси тіла та загального стану організму пацієнта. Оскільки в зморшках немає летальних отрут, багато випадків інтоксикації протікають у відносно сприятливій формі, хворі повністю одужують. При поїданні рядків летальна доза для дорослого із середньою вагою становить близько 800 г, для дітей – у 2-3 рази нижче.
Щоб уникнути отруєння зморшками, необхідно їх правильно збирати та готувати. Збирання сировини проводиться в лісі на території, яка віддалена від великих доріг, промислових підприємств, очисних споруд. Зривати можна лише добре відомі гриби, причому вони повинні мати стандартний вигляд без ознак ушкодження шкідниками та інших підозрілих особливостей.
Перед вживанням зморшки потрібно відварити у великій кількості води з розрахунку 5 л на 1 кг свіжого продукту або 1 л на 50 г сушеного. Після закипання зморшки варять протягом 10-15 хвилин, причому під час приготування не слід вдихати пари, в яких містяться летючі отруйні речовини. Воду після варіння виливають, гриби ріжуть дрібними шматочками та використовують для кулінарних рецептів.