Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Спайкова хвороба очеревини

РОЗДІЛ 3 МОРФОЛОГІЧНА СТРУКТУРА ІНТРААБДОМІНАЛЬНИХ СПАЙОК У ХВОРИХ ЗІ СПАЙКОВОЮ ХВОРОБОЮ ОЧЕРЕВИНИ

Для вивчення структурних особливостей спайкоутворення при спайковій хворобі очеревини, особливо в час її загострення, нами було проведено гістологічне дослідження спайкових тяжів при різних станах протікання захворювання. Встановленні суттєві особливості та відмінності в будові спайок у залежності від періоду захворювання.

В утворенні спайок черевної порожнини приймає участь комплекс складних реакцій, а саме: запалення, коагуляція, фібриноліз. У зоні патологічного джерела внаслідок безпосередньої дії фактора агресії, або запальної реакції, порушується цілісність і проникність кровоносних судин і очеревини, що сприяє ультрафільтрації плазми і тканинної рідини в черевну порожнину. За межі судинного русла очеревини виходять білки плазми, що містять неактивні компоненти глобулінової природи системи згортання крові, які при контакті з пошкодженою очеревиною і тканинами ОЧП активуються, викликаючи каскадну реакцію коагуляції, що закінчується випаданням фібрину на поверхню очеревини. Фібрин, що випав, володіє адгезивними властивостями і склеює фіксуючи між собою суміжні органи. Особливо активно ці процеси проходять у місцях пошкодження серозної оболонки органів внаслідок запалення, ушкодження (десерозації та хімічної коагуляції), висушування, наявності стороннього тіла (кліпси, скобки, шовний матеріал), тощо. Поліпотентні клітини очеревинного ексудату диференціюються у фібробласти, які продукують колаген. . Відбувається проростання судин у спайці та міграція в її товщу гладком’язових клітин.

Спайки, які щойно утворились, тонкі та пухкі.

У даному періоді протікання спайкової хвороби очеревини в інтактних спайках, що фіксують петлі кишечника, колагенові волокна оксифільні і не утворюють впорядкованих паралельних структур. Веретеноподібні фіброцити і зрілі фібробласти полігональної форми розташовуються між волокнами. Частіше зустрічаються фібробласти, а в меншій кількості фіброцити.

На зрізі інтактні спайки бідні на кровоносні судини, останні мають невеликий діаметр і вільні від клітин крові. Клітинна інфільтрація виражена помірно і зустрічається в основному навколо кровоносних судин. Невелика кількість лімфоцитів та їхніх уламків. Зустрічаються окремі плазматичні клітини. Колагенові волокна розміщені хаотично, що вказує на травматизацію і запалення які відбувалися в них раніше ( Рис. 1).

Рис. 1. Мікропрепарат інтактної спайки: фіброзна тканина з явищами помірного набряку по периферії, хаотичне розташування колагенових волокон. Забарвлення гематоксилін-еозином, ZООМ 300.

Період загострення спайкової хвороби очеревини виникає внаслідок провокуючих факторів: порушення дієти, зміна характеру харчування (у весняно-осінній період), травм органів черевної порожнини, запальних захворювань органів, особливо, малого тазу, надмірні фізичні навантаження які викликають підвищення внутрішньочеревного тиску. У відповідь на ці фактори, спостерігається прискорена перистальтика кишечника і рухливість черевної стінки, а це призводить до перерозтягнення, тракційного травмування спайок. Унаслідок цього в спайках виникає продукція і ущільнення колагену, збагачення капілярного русла, перекалібровка судин. Ці явища призводять до асептичного запалення, що супроводжується набряком і нагрубанням спайкових тяжів, вони стають ригідними, неподатливими і нерозтяжливими, а це є основою до утворення механічної непрохідності кишки особливо в умовах гіперперистальтики.

Утворюються щільні сполучнотканинні спайки, які можуть бути у вигляді тяжів і стати причиною странгуляції рухомих сегментів кишечника та призвести до гострої спайкової кишкової непрохідності.

На мікроскопічному рівні спостерігається розширення просвіту капілярів з явищами стазу, потовщення судинної стінки за рахунок, переважно, інтими, виражена параваскулярна лейкоцитарна інфільтрація, явища помірного набряку (Рис. 2).

Рис.2. Гістологічна будова спайки під час запалення: просвіт судини з вираженою параваскулярною запальною інфільтрацією і набряком Забарвлення гематоксилін-еозином, ZООМ 300.

Чим ближче до місць фіксації спайок, тим судинна реакція вираженіша. Судинна стінка потовщена, параваскулярно і у товщі стінки виражена лейкоцитарна інфільтрація внаслідок запального процесу. Через підвищену проникність стінки капілярів розвивається виражений набряк, що розшаровує колагенові волокна і стискає саму судину. Внаслідок цього у просвіті капіляра виникає стаз, а згодом тромбування (Рис. 3).

Рис. 3. Гістологічна будова спайки під час запалення: просвіт розширеного капіляра з явищами стазу, параваскулярна інфільтрація, розшарування колагенових волокон. Забарвлення гематоксилін-еозином, ZООМ 300.

У процесі розвитку гострої спайкової кишкової непрохідності у просвіті кишечника накопичуються рідина, газ та патогенні мікроорганізми з їх продуктами життєдіяльності, що викликають ще більш активну перистальтику кишківника подразнюючи її. Внаслідок гіперактивної перистальтики відбувається травмування спайок.

На мікроскопічному рівні спостерігаються капіляростаз, ділянки крововиливів у фіброзну тканину, деструкція колагену та його розщеплення, явища вираженого набряку у вигляді дірчастих пустот (Рис. 4).

Рис.4. Гістологічна будова спайки під час травмування. Забарвлення гематоксилін-еозином, ZООМ 100.

Також спостерігаються явища набряку, дифузно-запальної інфільтрації, паретичного розширення судин і крововиливів у вигляді організованих гематом (Рис. 5.)

Рис. 5. Гістологічна будова спайки під час травмування. Забарвлення гематоксилін-еозином, ZООМ 100.

Проведене гістологічне дослідження інтраабдомінальних спайок під час кишкової непрохідності, яка потребувала оперативного втручання та інтактних спайок показало, що сполучнотканинні утворення у стані спокою, тобто коли не має проявів СХО, бідні на кровоносні судини, колагенові волокна розміщені паралельно, а місцями хаотично.

Під час ГСКН, яка потребувала оперативного втручання, у спайках спостерігалося розширення просвіту капілярів, потовщення судинної стінки, за рахунок, переважно, інтими, виражений набряк, ділянки крововиливів у фіброзну тканину, деструкція колагену та його розщеплення, виражена периваскулярна лейкоцитарна інфільтрація.

Ці явища вказують про виражений запальний процес в інтраабдомінальних сполучнотканинних утвореннях, а це підтверджує нашу думку про те, що у комплексі патогенетичного лікування ГСКН необхідно застосовувати нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).