Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна Невідкладні стани Печінкова енцефалопатія

Печінкова енцефалопатія

Визначення. Печінкова енцефалопатія (ПЕ) — це дисфункція головного мозку, викликана печінковою недостатністю та/або портосистемним шунтуванням і проявляється різноманітними неврологічними чи психіатричними порушеннями — від субкліничних змін до коми.

Виникає на тлі:

  1. гострих вірусних, медикаментозних гепатитів;
  2. алкогольної хвороби печінки;
  3. жирової дистрофії печінки у вагітних;
  4. хвороби Вільсона-Коновалова;
  5. синдрому Бадда-Кіарі;
  6. цирозу печінки;
  7. гепатоцелюлярної карциноми.

Класифікація

ПЕ класифікують з урахуванням 4 факторів (типу захворюван­ня, тяжкості проявів, тривалості ПЕ та наявності провокуючих факторів).

  1. В залежності від основного захворювання виділяють:
    1. тип А, який виникає в результаті гострої печінкової недостат­ності;
    1. тип В, який виникає в результаті портосистемного шунтуван­ня або анастомозу;
    1. тип С, який виникає в результаті цирозу печінки.
  2. У залежності від тяжкості проявів. Для визначення ступеня тяжкості ПЕ використовується критерії West-Haven.
Критерії West-Haven
Критерії West-HavenISNENОзнакиКритерії
ЛатентнаКлінічні прояви ПЕ відсутні, немає анамнестичних даних щодо ПЕРезультати всіх обстежень у межах нормальних зна­чень
Критерії West-HavenISNENОзнакиКритерії
МінімальнаПрихованаПсихометричні або нейропсихологічні порушення (за даними тестів, що визнача­ють психомоторну швидкість/ здатність до цілеспрямованих дій), або нейрофізіологічні зміни (немає клінічних доказів змін психічного статусу)Патологічні результати загальноприйнятих психометричних або нейропсихологічних тестів без клі­нічних проявів
Ступінь ІНезначна відсутність усвідомленості власних дій, ейфорія або тривога, неуважність, порушення здатності до рахунку, зміна ритму снуНезважаючи на орієнтацію в просторі і часі, у хворо­го є деякі когнітивні/біхевіоральні порушення (за да­ними клінічного обстежен­ня в динаміці або на думку персоналу, що доглядає)
Ступінь ІІЯвнаЛетаргія або апатія, дезорі­єнтація в часі, очевидна змі­на особистості, неадекват­на поведінка, диспраксія (порушення координації), астериксисДезорієнтований у часі (> 3 невірних відповідей: день місяця, день тижня, місяць, пора року) + інші вказані симптоми
Ступінь ІІІСонливість або ступор, збе­режена реакція на подраз­ники, сплутаність свідомос­ті, значна дезорієнтація, неприродна поведінкаДезорієнтований у часі (> 3 невірних відповідей: краї­на, область, місто або село) + інші вказані симптоми
Ступінь ІVКомаНе відповідає навіть на бо­льові подразники

Коментар. ISNEN — міжнародне товариство по вивченню печінкової енцефалопатії й азотистого обміну.

  1. Час виникнення (епізодична, рецидивуюча — напади ПЕ роз­виваються з інтервалом ≤ 6 міс., персистуюча — поведінкові зміни присутні постійно і перемежовуються з рецидивами явної ПЕ.
  2. Наявність/відсутність  провокуючих  чинників:
    • шлунково-кишкова кровотеча;
    • інфекції сечовивідних шляхів або органів грудної клітки;спонтанний бактеріальний перитоніт, асцит (E. coli);
    • прийом діуретиків, седативних препаратів, опіатів, алкоголю, харчового білка;
    • електролітні порушення;закреп;
    • параабдоміноцентез.

Діагностика

Збір анамнестичних даних.

Наявність в анамнезі:

  • провокуючих чинників (інфекцій, кровотечд, закрепів та ін.);
  • порушення свідомості;
  • зниження когнітивних можливостей (уваги, пам’яті);
  • зміни особистості (апатія, роздратованість, нестриманість);
  • порушення режиму сну — сонливість у денний час;
  • неадекватна поведінка;
  • виявлення дезорієнтації та астериксису.
Фізикальне обстеження:
  • клінічні симптоми (порушення свідомості до коми, загальмованість, дезорієнтація, астериксис);
  • порушення моторної функції (гіпертонус, гіперрефлексія, по­зитивний рефлекс Бабінського);
  • глибинні сухожильні рефлекси можуть бути зменшені та на­віть зникати при комі, хоча пірамідні симптоми залишаються;
  • рідко може спостерігатись транзиторна локальна неврологічна симптоматика;
  • екстрапірамідні прояви: гіпомімія, напруженість м’язів, брадикінезія, гіпокінезія, монотонність та уповільнення мови, тремор як при хворобі Паркінсона та дискінезія зі зниженою кількістю свідомих рухів.

Психометричні тести включають тест на портосистемну енцефалопатію, що складається з п’яти письмових субтестів для оцін­ки швидкості когнітивної та психомоторної діяльності і візуально-моторної координації — «психометричний тест ПЕ».

Інструментальні  дослідження:
  • тест на критичну частоту мерехтіння;
  • тест на час безперервної реакції передбачає повторну реєстрацію моторної реакції (натискання кнопки) у відповідь на стимули (через навушники);
  • тест інгібіторного контролю;
  • Stroop тест;
  • тест SCAN є комп’ютеризованим тестом, що дозволяє виміряти швидкість і точність виконання складного завдання на розпізнавання цифр.

Лабораторні методи обстеження: концентрація аміаку у крові.

Диференціальний діагноз печінкової енцефалопатії

Нозологічні форми та стани, що можуть супроводжуватись розвинутим порушенням свідомості
Цукровий діабетГіпоглікемія, кетоацидоз, гіперосмолярність, лактатацидоз
АлкогольІнтоксикація, скасування, енцефалопатія Верніке
Наркотичні речовиниБензодіазепіни, нейролептики, опіоїди
Порушення електролітного обмінуГіпонатріємія, гіперкальціємія
Важкий перебіг захворюванняОрганна недостатність і запалення
ДеменціяПервинна і вторинна
Ураження головного мозкуТравма, новоутворення, гідроцефалія при нормальному тиску

Основні принципи невідкладної допомоги

Лікування епізодів печінкової енцефалопатії.
  1. Ідентифікація та усунення провокуючих чинників ПЕ.
  2. Лактулоза — препарат першої лінії для лікування епізодичної ПЕ, в початковій дозі 90 мг/добу зі збільшенням до легкої діареї кожну годину перорально (можна через гастральний зонд з по-передньою аспірацією шлункового вмісту; у лікувальних клізмах — 300 мл сиропу в 700 мл води 2 р/день), за поліпшення ста­ну — 4 рази/добу.

Коментар. Застосування надмірно високих доз лактулози може призвести до аспірації, дегідратації, гіпернатріємії, прискорити розвиток ПЕ.

  1. Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом — пероральне за­стосування. В\в введення альбуміну покращує виживаність паці­єнтів.
  2. L-орнітин L-аспартат (LOLA) можна використовувати в якос­ті альтернативного або додаткового засобу у пацієнтів з неефективною базисною терапією: 20–40 г/добу на 20 мл 0,9% р-ну NaCl в/в струминно повільно, після поліпшення стану 2–3 р/добу. Із по­дальшим прийомом всередину 18 г/добу (гранули 6 г (2 пакети)) 3 р/добу.
  3. Рифаксимін — ефективний препарат у комбінації з препара­тами лактулози для попередження розвитку рецидиву ПЕ: 400 мг × 3 р/д всередину протягом 7–14 діб.
  4. Неоміцин — альтернативний препарат для лікування явної ПЕ: по 0,2 г × 2 р/д всередину.
  5. Метронідазол — альтернативний препарат для лікування явної ПЕ: 100 мл (500 мг) × 3 р/д в/в крапельно — за наявності ін­фекційних захворювань, як причини енцефалопатії, з метою змен­шення амонієгенної флори.
Лікування мінімальної та прихованої печінкової енцефалопатії.

Калорійність добового раціону має становити 35–40 ккал/кг у перерахунку на ідеальну масу тіла пацієнта.

  1. Обмеження прийому тваринних білків до 40 г/добу (повністю виключені м’ясо, риба, яйця, сири). За поліпшення стану поступово підвищувати вміст білка в середньому на 10 г за три дні.
  2. Добова кількість білка в раціоні має становити 1,2–1,5 г/кг маси тіла на добу.
  3. Перевагу слід віддавати прийому їжі малими порціями або харчовим добавкам у рідких формах протягом дня і перекусу вве­чері.
  4. Пероральне використання амінокислот з розгалуженим лан­цюгом можна призначати пацієнтам з непереносимістю харчових протеїнів.

NB! Не вводити в/в 0,9% р-ну NaCl! Виключення метионіну, холіну, барбітуратів, морфіну, фенотіазинів, саліцилової кислоти. Неефектив­ні: унітіол, галаскорбін, ліпоєва кислота, α-глутамін.

Ефективність терапії оцінюється за рівнем свідомості та адекватності поведінки хворого, динамікою біохімічних показників крові (білірубін, альбумін, протромбіновий індекс, сечовина, кре­атинін, АлАТ), а також відсутністю гострої серцево-судинної, нир­кової недостатності, геморагічного синдрому.

Трансплантація печінки залишається єдиним способом лікуван­ня ПЕ, що не піддається іншим методам терапії і обумовлює інші ризики для пацієнта. ПЕ не є показанням для проведення транс­плантації печінки в разі, якщо вона не асоційована з порушенням функції печінки. ПСШ може стати причиною розвитку неврологіч­них порушень і постійної ПЕ навіть після проведення трансплан­тації печінки. Шунти необхідно виявляти і емболізувати до або під час трансплантації. Прояви ПЕ після трансплантації зменшуються, а нейродегенеративні порушення загострюються. Для виявлен­ня причини порушення стану свідомості у пацієнтів після транс­плантації печінки необхідно провести магнітно-резонансну томографію та спектроскопію головного мозку, пацієнт повинен бути оглянутий невропатологом.

Ansiktsbehandlinger fra zo skin health.