Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Субперіостальний абсцес орбіти

Субперіостальний абсцес орбіти

Субперіостальний абсцес орбіти – Гнійне ураження стінки орбіти при запаленні приносових пазух. Захворювання характеризується гострим початком, підвищенням температури до 39°, набряком шкіри навколо орбіти, розвитком хемозу кон’юнктиви, появою двоїння, порушенням рухів очного яблука, різким зниженням гостроти зору. Для діагностики застосовують візометрію, біомікроскопію, тонометрію, периметрію, рентгенографію орбіт та придаткових пазух носа, ультразвукове дослідження ока та орбіти, КТ або МРТ орбіт, придаткових пазух носа та головного мозку. Лікування консервативне (антибіотикотерапія, дезінтоксикаційна терапія) та хірургічне (розтин, дренування абсцесу).

Загальні відомості

Субперіостальний абсцес орбіти – гнійне ураження орбіти, при якому відбувається запалення стінки очної ямки з відшаруванням периоста на тлі бактеріальної інфекції в пазухах носа. Орбіта є складною анатомічною освітою, яка підтримує життєдіяльність та функцію ока. Орбіта має близьке сусідство з приносовими пазухами та порожниною черепа, тому субперіостальний абсцес орбіти є грізним захворюванням в офтальмології. Патологія, як правило, протікає у важкій формі та має високий ризик розвитку сліпоти. Поразка одностороння. У чоловіків трапляється частіше, ніж у жінок. Субперіостальний абсцес орбіти може виникати у будь-якому віці, частота розвитку не залежить від країни проживання.

Субперіостальний абсцес орбіти

Причини

Запальні захворювання очної ямки в більшості випадків мають риносинусогенне походження. Це з анатомічно близьким розташуванням орбіти і околоносовых пазух. Верхня стінка очниці одночасно є нижньою стінкою лобової пазухи, а нижня стінка очниці – верхньою стінкою верхньощелепної пазухи. Крім того, вени очного яблука позбавлені клапанів, що призводить до широкого взаємозв’язку між судинами обличчя, порожнини носа, крилоподібної ділянки та кавернозним синусом.

У патогенезі виділяють два варіанти поширення інфекції та розвитку субперіостального абсцесу орбіти. При контактному шляху спостерігаються послідовне залучення слизової оболонки навколоносових пазух, сполучнотканинної строми та всіх шарів кістки, що призводить до утворення великого вогнища ураження. Гематогенний шлях характеризується поширенням інфекції через перфорантні вени, що проходять крізь кісткові стінки орбіти, а також через гілки басейну верхньої очної вени.

До причин розвитку субперіостального абсцесу орбіти відносять запальні процеси в приносових пазухах, травми лицевого скелета та наявність сторонніх тіл у носових синусах. Найчастішими інфекційними агентами, що викликають субперіостальний абсцес орбіти, є стрептококи, H. Influenzae, Moraxella catarrhalis. Крім того, збудником субперіостального абсцесу орбіти можуть бути гриби роду Aspergillus, бактероїди, синьогнійна інфекція, гемофільна паличка.

Симптоми

Клінічні прояви субперіостального абсцесу виникають гостро. Характерні загальні симптоми: підвищення температури тіла до 39-40 ° С, виражений інтоксикаційний синдром, може бути ригідність потиличних м’язів. Місцеві симптоми залежить від локалізації процесу. При ураженні фронтального синуса (лобової пазухи) процес починається з появи хворобливості та припухлості шкіри чола та верхньої повіки біля внутрішнього краю ока. Розвивається набряк кон’юнктиви. Виникає парез окорухових м’язів, відзначається двоїння. Надалі наростає набряк століття, шкіра над ним стає напруженою, утворюється флюктуація. Гострота зору різко знижується.

При ураженні передніх та середніх клітин решітчастого лабіринту симптоми менш виражені. В області внутрішнього краю орбіти визначається болючість, гіперемія кон’юнктиви з переходом у дакріоцистит. При розвитку субперіостального абсцесу орбіти в зоні верхньощелепної пазухи спостерігається почервоніння та хворобливий набряк нижньої повіки, хемоз нижнього відділу кон’юнктиви. Поразка орбіти при запаленні в задніх клітинах ґратчастого лабіринту і сфеноїдального синуса проявляється сильною хворобливістю в ділянці очниці з набряком шкіри століття. Відбувається зміщення очного яблука вперед і вгору з обмеженням його рухливості донизу. Виникає параліч відвідного та окорухового нервів. Гострота зору різко знижується. З ускладнень виділяють неврит зорового нерва (аж до атрофії), амавроз (повну сліпоту ока), флегмону очної ямки, менінгіт, енцефаліт, тромбоз кавернозного синуса.

Діагностика

Для діагностики застосовують стандартні методи: візометрію, біомікроскопію, тонометрію, периметрію. Для точного визначення локалізації субперіостального абсцесу орбіти додатково використовують променеві методики. Рентгенографія орбіт та придаткових пазух носа в прямій та бічній проекціях дозволяє діагностувати куполоподібне (ексудативне) відшарування окістя орбіти та збільшення денситометричної щільності клітковини очниці навколо вогнища запалення.

Ультразвукове дослідження ока та орбіти виявляє зміну розміру ретробульбарного простору, перебігу екстраокулярних м’язів. КТ або МРТ орбіт, придаткових пазух носа та головного мозку допомагає визначити відшарування періосту у зоні ураження. Крім того, при субперіостальному абсцесі орбіти потрібна консультація отоларинголога, щелепно-лицевого хірурга та нейрохірурга. Проводиться бактеріальний посів гнійного виділення з визначенням чутливості до антибактеріальних препаратів.

Лікування

Лікування субперіостального абсцесу орбіти включає консервативні і хірургічні методики, підібрані з урахуванням особливостей первинного вогнища інфекції і тяжкості процесу. Консервативна терапія включає призначення антибактеріальних препаратів широкого спектра дії. Після визначення збудника (отримання результатів посіву відокремлюваного) потрібна корекція лікування. Також проводиться дезінтоксикаційна терапія, для профілактики тромбозу показано введення антикоагулянтів та блокаторів протеолітичних ферментів.

Призначаються препарати, що відновлюють імунну систему та підтримують діяльність різних органів та систем організму. Оперативне лікування полягає у розтині, промиванні та дренуванні субперіостального абсцесу орбіти. Хірургічну методику обирають залежно від локалізації абсцесу. Операція проводиться у найкоротші терміни після надходження пацієнта до стаціонару. За своєчасного звернення прогноз сприятливий.

Профілактика

Профілактичні заходи спрямовані на запобігання розвитку субперіостального абсцесу. При виникненні запальних захворювань порожнини носа та приносових пазух необхідне проведення своєчасного детального обстеження у оториноларинголога з призначенням грамотної лікарської терапії. Для зниження травматизму лицьового скелета слід дотримуватися техніки безпеки на виробництві та в побуті. При появі симптомів субперіостального абсцесу орбіти потрібно якнайшвидше звернутися до лікаря для отримання кваліфікованої допомоги.

Innovative pi network lösungen. Current status of direct hire.