Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Травматологія
Природжений вивих стегна, клишоногість, синдактилія
АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ.
Ортопеди-травматологи в останній час відмічають збільшення кількості хворих з дисплазіями кульшових суглобів, вродженими вивихами стегон, аномалією розвитку кисті – синдактилією. Від вміння проводити діагностику цих захворюань, адекватності та своєчасності призначеного лікування (а воно має розпочинатися з пологового будинку) в значній мірі залежать результати та віддалені наслідки лікування хворих з цією патологією. Тому питання повязані з діагностикою, лікуванням хворих з цією патологіє є актуальними.
ЗМІСТ НАВЧАННЯ
Вроджений вивих стегна та дисплазія кульшових суглобів є найчастішою вродженою патологієї опорно-рухового апарату. Коли ми говоримо про цю патологію то маємо на увазі не тільки вроджений вивих стегна, а дисплазію кульшових суглобів на фоні якої розвивається вивих стегна.
У дівчат ця патологія зустрічається частіше в 5 разів ніж у хлопців. Однобічний вивих буває частіше ніж двобічний. Діагностику цієї патології треба починати з пологового будинку, чим раніше починається лікування, тим краще буде результат та візуальні наслідки. Клінічні прояви цієї патології різні: у дітей в перші роки життя та у дітей старше року. Рентгенологічні ознаки можна трактувати за схемою Хільгейн-Рейнера (3 місячний вік дитини), та за схемою Рейнберга у дітей більш старшого віку. Лікування дітей з цією патологією можна розділити на декілька етапів:
- У новонароджених та у перші тижні життя (консервативне)
- Консервативне лікування у дітей від 3 міс. до 1 року
- Консервативне лікування від 1 року до 3 років
- Оперативне лікування від 3 до 5 років
- Оперативне лікування від 5 до 8 років
- Оперативне лікування підлітків
При обстеженні дітей старше року з вродженим вивихом стегна треба памятати такі лінії та трикутник:
- Лінія Розера-Неллатона зєднує сідничний горб та верхню вість клубової кістки. В нормі великий вертлюг розташований на цій лінії при вродженому вивиху стегна вище цієї лінії.
- Лінія Шемакера зєднує верхівку великого вертлюга з природньо-верхньою вістю клубвої кістки. В нормі лінія проходить вище пупка. При вродженому вивиху стегна – нижче.
- Трикутник Бріана утворений трьома точками: великий вертлюг, передня верхня вість клубової кістки та нижньою утвореною перпендикуляром опущеним у передньо-верхньої вісті на лінію, яка продовжує вісь стегна до верху. В нормі цей трикутник рівнобічний. При вродженому вивиху стегна – рівнобічний порушується.
Рентгенологічне обстеження дітей з вродженим вивихом стегна, або дисплазією кульшових суглобів має певні особливості. Перше рентгенологічне обстеження проводять в 3 міс. Для інтерпритації рентгенограми використовують схему Хільген-Рейнера. Проводять горизонтальну лінію через обидва V – подібних хряща. Від найбільш віддаленої точки діафіза стегна проводять перпендикуляр до пересічення з горизонтальною лінією (R). В нормі h = 1- 1,5 см, зрівнюють h зліва та справа. Відстань від дна вертлюжної западини до перпендикуляра h в N = також (R) 1 -1,5 см (d) зрівнюють d зправа та зліва. Якщо h зменшується, а d – збільшується – патологія. Від дна вертлюжної западини до найбільш виступаючого відділу даху проводять лінію. В нормі кут між цією лінією та горизонтальною лінією = 27-30 градусів. Якщо кут більше – патологія.
У дітей старшого віку (коли зявляється) окостеніння головки стегна використовують схему Рейнберга. Проводять горизонтальну лінію через верхівку U подібних хрящів та 2 вертикальні від виступу вертлюжної западини. Утворюються 4 квадрати. В нормі ядро окостеніння знаходиться в нижньому внутрішньому квадраті. Звертають увагу на лінію Шентона. В нормі нижній контур шийки стегна плавно переходить у верхнє напівколо затульного отвору. Верхній контур шийки стегна – плавно переходить в крило клубової кістки ( лінія Кальве). Розрив цих ліній свідчить про патологію в кульшових суглобах.