Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Укус тварин
Визначення. Механічна травма, нанесена зубами, що супроводжується пошкодженням шкіри, підшкірної клітковини, в окремих випадках — сухожилків, м’язів, кісток, судин і нервів.
Найбільш частими є укуси собак, котів, лисиць. При укусі собак створюється тиск 200 кг/см², в окремих випадках — до 450 кг/см2.
Діагностика
При опитуванні слід з’ясувати:
- контакт тварини з дикою природою, якщо тварина є домаш-ньою;
- чи кусала ця тварина іншу людину протягом останніх 72 годин.
За твариною слід спостерігати протягом 10 днів для можливого виявлення ознак сказу.
Якщо можливо, необхідно визначити, чи наявні пошкодження:
- сухожилків;
- кісток, особливо кісток черепа;
- суглобів;
- внутрішніх органів;
- наявність сторонніх тіл у рані (зубів).
- З укусом пов’язані такі ризики:
- передавання збудника сказу;
- передавання збудника правцю;
- внесення у рану збудників неспецифічних інфекцій.
Коментар. У ротовій порожнині собаки міститься 64 види бактерій, у т. ч. Staphylococci, Streptococci, Eikenella, Pasteurella, Proteus, Klebsiella, Haemophilus, Enterobacteriacea, Bacteroides, Fusobacterium.
Основні принципи невідкладної допомоги
- Очищення та промивання рани водою, милом, а також 2% р-ном бензалконію хлориду та/чи р-ном повідон-йоду до введення протирабічної вакцини та протирабічного імуноглобуліну.
Коментар. Очищення рани, як описано у пункті 1, навіть за відсутності інших протирабічних заходів, здатне знизити ризик інфікування вірусом сказу.
- Накладання асептичної пов’язки.
- Введення протирабічної вакцини — людська диплоїдна клітинна вакцина (HDCV, Імовакс) або клітинна вакцина на очищених курячих ембріонах (PCECV, Рабаверин). Перше п/ш введення вакцини має бути здійснене у максимально короткий термін від моменту укусу (див. табл.). Імунна відповідь на вакцину підтриму-ється протягом 2 років. Якщо вакцинація розпочата однією вакциною, то тією ж вакциною вона має бути завершена.
- Людський антирабічний імуноглобулін (Гіпераб, Імогам) — 1 доза (20 МО/кг). Препарати є нейтралізуючими антитілами з пері-одом напівжиття 21 день. Препарат вводиться максимально у рану та навколо рани, решта дози — п/ш на деякій відстані від місця введення вакцини. Імуноглобулін необхідно ввести так швидко, як можливо від моменту укусу, можна вводити до 7-го дня включно.
- Тактика імунопрофілактики сказу дещо відрізняється залежно від імунокомпетентності/імуноскомпроментованості пацієнта та попередньої вакцинації:
Препарат | Імунокомпетентні особи, раніше не вакциновані | Імуноскомпроментовані особи, раніше не вакциновані | Попередньо вакциновані особи |
Протирабічний імуноглобулін (Гіпераб або Імогам) | 1 доза (20 МО/кг) в день укусу | 1 доза (20 МО/кг) в день укусу | – |
Протирабічна вакцина (Імовакс або Рабаверин) | 4 дози — по 1 дозі в 0, 3, 7 і 14 день | 5 доз — по 1 дозі в 0, 3, 7, 14 і 28 день | 2 дози — по 1 дозі в 0 і 3 день |
- Профілактика здійснюється у разі високого ризику інфікування збудником правцю.
Рани з високим ступенем небезпеки щодо розвитку правцю:
- надання допомоги з приводу укушеної рани затримано на більш ніж 6 годин;
- глибокі колоті рани;
- значно забруднені рани.
Адсорбований правцевий анатоксин (АП-а) — 3 дози по 0,5 мл вводиться:
- — у день звернення;
- — через 1 або 2 місяці після 1-ї дози;
- — через 6 або 12 місяців після 2-ї дози.
- Протиправцевий людський імуноглобулін (ППЛІ) — 250 МО вводять п/ш, якщо можливо, поруч із укушеною раною. Одночас-не введення АП-а та ППЛІ є безпечним, проте має здійснюватися у різні ділянки різними шприцами. Введення ППЛІ здійснюється, навіть якщо введення АП-а протипоказане у зв’язку з перенесеною анафілактичною реакцією на введення АП-а.
Рекомендоване введення ППЛІ у дозі 500 МО:
- у разі значного забруднення рани;
- затримка надання допомоги понад 12 год.;
- якщо маса тіла пацієнта перевищує 90 кг.
- Профілактичний прийом антибіотиків показаний у разі:
- колотої рани;
- рани обличчя, рук, ділянки статевих органів, ступень;
- значних за площею, важких ран;
- будь-які рани у осіб зі скомпрометованим імунним статусом;
- будь-які рани із симптомами інфекції.
За наявності в анамнезі неважкої алергічної реакції на прийом пеніцилінів слід застосувати комбінацію цефуроксиму аксетил 250 мг × 2 р/добу + метронідазол 250 мг × 4 р/добу перорально протягом 5–7 днів.
У разі життєзагрожуючої алергічної реакції в анамнезі, що виникла на прийом пеніцилінів, слід застосувати одну з комбінацій: кліндаміцин + фторхінолони або кліндаміцин + тетрациклін п/о протягом 5–7 днів:
- кліндаміцин 150 мг × 4 р/добу;
- тетрациклін 250 мг × 4 р/добу;
- левофлоксацин 500 мг × 1 р/добу;
- гатифлоксацин 400 мг × 1 р/добу;
- моксифлоксацин 400 мг × 1 р/добу.
Коментар. У настановах не вказано, які саме фторхінолони слід застосовувати. На нашу думку, виправданим є застосування фторхінолонів ІІІ–ІV покоління, оскільки активність фторхінолонів ІІ покоління щодо анаероб-ної флори є недостатньою.